Eigendomsbewijs van de Iepenstraat 4. -136- A. BBRTLfNÖ O. WOLZAK HU Bewijs van Eigendom oic /Hiu» fr%~ Jelle de drukkerij als eenmanszaak voort onder dezelfde handelsnaam. Dirk richtte ove rigens op dezelfde datum in de regentenkamer van de voormalige gasfabriek aan de Delistraat te Haarlem (voorheen Schoten) een eigen drukkerij op onder de handelsnaam Electrische Drukkerij Haerlem. Van de Amsterdamse lettergieterij Tetterode kreeg hij toen een pers en loden letters. Na enkele maanden verhuisde Jelle met zijn gezin naar het pand Iepenstraat 6. Dit woonhuis was gelegen aan de straatkant vóór de drukkerij. In die tijd drukte hij met zijn per sen uitsluitend handelsdrukwerk voor klanten in Haarlem en omgeving. Ook Amsterdamse bedrijven behoorden tot zijn clientèle. Talloze vellen bedrukt briefpapier, bijbehorende enve loppen, labels, visitekaartjes, aankondigings- kaarten enz. verlieten het bedrijf. De oorlogsjaren 1940-1945 waren voor het bedrijf niet makkelijk. De drukkerij bleef doorgaan, totdat bijna alle persen door de bezetters werden weggehaald en het papier zeer schaars werd. Na de oorlog, op 28 augustus 1947, ging Jelle een nieuwe vennootschap onder firma aan met zijn zoon Hylke de Vries, geboren te Sneek 18 december 1907 en de boekdrukker Evert Schippers, geboren te Den Briel op 24 februari 1912. Evert Schippers was al vertrouwd met het bedrijf, want hij was vóór die tijd zowel klant van de drukkerij als werknemer van Jelle geweest. Tevens had hij in het pand Floresstraat 13 een boek handel gehad, welke hij voor zijn nieuwe baan aan de kant deed. Evert bracht dus een hoop kennis en ervaring mee. Op 31 december 1958 overleed de oprichter van het familiebedrijf op 82-jarige leeftijd. Enkele jaren daarvoor, in 1951, was hij verhuisd naar de Meeuwenlaan 46 te IJmuiden-Oost. Totdat hij ziek werd, reisde hij nog vier keer per week met de bus van IJmuiden naar de drukkerij in de lepenstraat. Dat hij in IJmuiden was gaan wonen had te maken met de werkkring van zijn dochter Sjoukje die daar het vak van wijkkraamver- zorgster uitoefende. De overige twee vennoten zetten de v.o.f. voort /iS&éè Haerlem Jaarboek 2000 NOTARISSEN jtyx Ahc f¥"4tc-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 138