mersbedrijf J.G. Nelis, waar zijn grootvader al voor werkte, Stokvis Smits aan het Spaarne, het expeditiebedrijf De Snelle Visser in de Warmoesstraat met haar logo van De Zwaluw, het landelijk opererende kruideniersbedrijf Tip, waarvoor de vele miljoenen zegeltjes waren gedrukt, de Eerste Coöperatieve Associatie voor Uitvaartverzorging U.A. aan de Zijlweg en niet te vergeten de Rotterdamse Papier Industrie, die vanaf 1982 in het bedrijf als de grootste klant wordt beschouwd. Hielke de Vries vertelt over zijn aantreden in het familiebedrijf: 'Wij woonden in het pand Iepenstraat 6 en de drukkerij was op nummer 4. Vader Hylke kwam altijd tussen de middag thuis om te eten. Dan werd er vaak over de drukkerij gesproken. Ik kan mij nog goed herinneren dat de drukkerij in ons ouderlijk huis centraal stond. Ook in de tijd dat mijn grootvader nog leefde. Grootvader Jelle was een man die zich heel vaak afstandelijk opstelde. Men kreeg niet gauw contact met hem. Ofschoon ik als kleine jongen soms bang voor hem was, had ik groot respect voor hem vanwege zijn principiële levenshouding. Voor zover ik het me kan herinneren is hij heel lang lid geweest van de s.d.a.p.' De drukkerij was in zo'n vijftig jaar tot een professioneel bedrijf uitge groeid. De werkplaats was inmiddels uitgebreid door het bijtrekken van de ruim 20 meter lange gang, waarin de handzetterij was ondergebracht en de voorraden werden opgeslagen. Verder was op de eerste verdieping een nieuwe administratieve ruimte gekomen. In 1979 beschikte de druk kerij over een zegelpers, een grote en een kleine cilinderpers, twee naast elkaar staande degelpersen, een snijmachine, een offsetmachine, een ver plaatsbare zaagmachine, een rollenwasapparaat en een papierboorma chine. Verder werkte men vanaf die tijd met een lichtbak en een fotozet- apparaat. In januari 1982 werd het pand Hogerwoerdstraat 12 gehuurd van de Haarlemse Houthandel. Het pakhuis werd gebruikt voor het onderbren gen van de papiervoorraden. Begrijpelijk, want de ruimte in de Iepen- straat kon de enorme bergen papier niet meer huisvesten. Op 1 juli 1983 werd Drukkerij Copinha (voluit Copieer-Inrichting- Haarlem) in het pand Floresstraat 13 - het pand waarin ooit de boek handel van Evert Schippers gevestigd was geweest - overgenomen en voortgezet als filiaal. Deze drukkerij was in 1941 opgericht door de gebroeders C.J.H. Ouddeken en P.M. Ouddeken. Zij betitelden hun zaak als een 'klein-offset-bedrijf voor handels- en reclamewerk. Copinha had toen naar schatting zo'n 100 a 150 afnemers en had één vast personeels- MARCEL A. BULTE

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 141