was met de oplossingen die door de drukkerij werden aangedragen. Hij vroeg zich af of er geen overtredingen van de Arbeidswet plaatsvonden, omdat er 'niet zelden tijdens de avonduren en tot ver na middennacht' werd gewerkt. Bouw- en Woningtoezicht Haarlem liet de klacht door de afdeling Bijzondere Wetten van de Dienst in behandeling nemen en onderzoeken. Inmiddels had Excelsior wel begrepen dat een eventuele uitbreiding/wij ziging van de drukkerij in de Iepenstraat op bezwaren zou stuiten. Op 2 juni 1985 schreef Hielke de Vries aan Bouw- en Woningtoezicht Haarlem dat het hem al een hele tijd duidelijk was dat, gezien de maatschappelij ke ontwikkeling, een bedrijf als het hunne niet veel langer meer op de huidige vestigingsplaats geduld kon worden. Dit, ondanks het feit dat de Iepenstraat 'al zo'n dikke 40 jaar! hun vestigingsplaats was' en dat bijna alle buurtbewoners heel goed met de aanwezigheid van de drukkerij kon den leven. Voor het bedrijf was het begrip 'ruimte' een groot probleem geworden. Vanaf 1977 had het voortdurend investeringen gedaan om in de pas te blijven lopen met andere bedrijven. Vandaar dat het onmogelijk was om in korte tijd financiële middelen vrij te maken om elders nieuwbouw te plegen. Doch meer ruimte was noodzakelijk voor de uitbreiding op het gebied van offsetvoorbereiding en de ontvangst van klanten. Dat had er in 1977 al toe geleid dat het pand Iepenstraat 6 als bedrijfsruimte bij de drukkerij werd getrokken. Gezien de noodkreet van het bedrijf en de bereidheid naar een nieu we locatie uit te kijken adviseerde Bouw- en Woningtoezicht Haarlem om ten aanzien van een nieuwe Hinderwetvergunning een soepele hou ding aan te nemen. Het aanvragen van nieuwe vergunningen mocht nog enige tijd op zich laten wachten. In 1987 kocht Excelsior aan de A. Hofmanweg in de Waarderpolder een stuk grond van ongeveer 1.666 m2 voor een bedrag van 315.554 inclusief btw, hetgeen neerkwam op een kleine j 200 per vierkante meter. Nadat de nieuwbouw gereed was gekomen werd de onderneming in 1989 verplaatst naar de A. Hofmanweg 42 en werden de bedrijfsruimten in de Floresstraat van Copinha en de Hogerwoerdstraat opgeheven. Hielke de Vries was enthousiast over de nieuwe omgeving. Hij vertelde in 1991 aan een journalist van het Haarlems Dagblad dat in de Iepenstraat de klant langs de papierafvalbak naar binnen moest gaan en dat iedereen krap op elkaar zat. Verder vertelde hij: 'Hier hebben we een mooi pand en de ruimte. En daar blijken mensen voor te vallen. Want nu laten som mige bedrijven niet alleen hun kaarten door ons verzorgen, maar al het drukwerk. Heel vreemd, maar zo schijnt dat nu eenmaal te werken.' Haerlem Jaarboek 2000

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 144