Henriëtte de Clercq-Teding van Berkhout 1853—1938 Een vooruitstrevend regentes -148- Inleiding In het bureautje van mijn moeder vond ik na haar dood in 1983 een schrijfboek in een mooie i8de-eeuwse lederen band; op de platten en op de rug gouden opdruk." Het bevatte herinneringen en een dagboek, 332 pagina's dichtbeschreven, van haar grootmoeder Henriëtte de Clercq- Teding van Berkhout, dat deze bijhield vanaf haar verloving in 1874 tot 3 juli 1918. Tot 1905 waren het losse aantekeningen. Na die tijd werd het steeds meer gedetailleerd. De transcriptie en annotatie werden gemaakt door Drs. Daniël Cyril de Clercq en de schrijfster van deze levensbe schrijving, eveneens Henriëtte. Zij zijn haar achterkleinkinderen en bei den historici. Van de hand van Daan zijn de talloze genealogische gege vens en de stambomen.2» De overige achtergrondinformatie werd, met adviezen van een andere achterkleinzoon, mr. Robert O. de Clercq31 door de schrijfster verzameld. Dit werk leidde tot een kleine biografie van 'een vooruitstrevend regentes'. Een uitgebreide verantwoording is te vinden in de noten bij de transscriptie, die in kleine oplaag is vermenigvuldigd. Samen met het origineel van het dagboek wordt dit alles bewaard in het familiearchief De Clercq. Voor levensdata van de vele familieleden die in dit verhaal voorkomen zij naar de stambomen verwezen. In dit artikel is een aantal citaten uit het dagboek opgenomen: zij staan tussen aanha lingstekens. De Berkhouten De wieg van jkvr. Henriëtte stond in het huis van het deftige en niet onbemiddelde echtpaar Teding van Berkhout-Fontein aan de Haarlemse Jansstraat 29. Zij was het oudste kind. Na haar volgden twee zusters en twee broers. Haar moeder Goverta Machtella overleed in 1875, slechts 44 jaar oud. In 1878 hertrouwde haar vader jhr. Hendrik met de veel jonge re Susanna des Tombe die hem nog eens twee zoons en een dochter schonk. JET VAN VOORST VADER-DUYCKINCK SANDER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 150