frouw Anna J. Loman (1863—1925), later werd zij dame van gezelschap van Henriëtte's schoonmoeder, Suzanna de Clercq-Rruseman. Anna wilde economisch zelfstandig worden en het vak van bindster leren, maar had problemen omdat geen enkele bloemist in Haarlem een vrouw wilde opleiden. Over een 'burgervrouw' wordt verder geen melding gemaakt. De commissie juichte het plan in ieder geval toe; het motto van 'Bloemenvak' was immers: 'In elk pogen ligt de kiem tot overwinnen'. Met de Haarlemse Roosje Vos zal Henriëtte zeker contact hebben gehad. Zij was de strijdbare socialistische naaister die met haar inzending -166— van de 'gruweltafel' veler ogen opende. Op deze tafel was te zien wat naaisters met naald en draad konden maken, maar ook hoeveel uren ze moesten ploeteren in de ateliers tegen een hongerloon. Roosje Vos was oprichtster van een socialistische vrouwenvereniging, een vakorganisatie. Het was een 'heel belangrijke, leerrijke tijd' voor Henriëtte waarmee ze veel verdiende op immaterieel gebied. De conclusies uit het jaarverslag over 1898 van het tentoonstellingscomité onderschreef ze zeker volko men26': Niet met cijfers kon worden hard gemaakt of 'uitbreiding der werkkring der vrouw in Nederland bevorderd' was door de tentoonstel ling. Zeker wel waren bevorderd het 'vreugdevolle gevoel, dat arbeid voor anderen en aan een vast doel schenkt, het streven naar een onafhanke lijk bestaan en het gemeenschapsleven'. Tastbare resultaten van de ten toonstelling waren de oprichting van de Nationale Vrouwenraad als overkoepelend orgaan van alle vrouwenverenigingen. De Nationale Vrouwenraad sloot zich ook aan bij de International Council of Women. Verder werd de Vereniging tot verbetering van vrouwenkleding opge richt, die zich inzette voor reformkleding. Als vervolg op de tentoonstelling organiseerde het Haarlemse comité de oprichting van de vereniging 'tot Bevordering van maatschappelijke Belangen'. In 1901 werd voorts de Eerste Haarlemsche Huishoud- en Industrieschool opgericht. Vriendin Levine de Clercq van Weel was bij oprichting en de eerste jaren van de school nauw betrokken.27' Verder hield Henriëtte er de overtuiging aan over dat Vrouwenkiesrecht onont beerlijk was en werd ze lid van de in 1898 opgerichte afdeling Haarlem van de Vereniging Vrouwen Kiesrecht. In later jaren zou ze regelmatig aan vergaderingen en manifestaties deelnemen. Goverta, gemakkelijk te stimuleren Al vroeg stond het voor Henriëtte vast dat ook meisjes een opleiding moesten volgen. Dochter Goverta was intelligent, plichtsgetrouw en sociaal voelend. In 1895 deed ze eindexamen hbs. Haar opleiding werd Haerlem Jaarboek 2000

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 168