de meest uiteenlopende onderwerpen, stukjes overigens die bijna steeds veel interessants bevatten? Waarom lag zijn pen in bepaalde jaren stil? Waarom die animositeit tussen hem en 'de firma' in Haarlem? Waarom die negatieve opmerkingen over hun vader van de zonen Edzard en Just? Het is daarom dat ik besloot uit alle gegevens die mij ten dienste stonden een verhaal te maken over het leven van deze Haarlemmer, zonder hier bij de minder prettige kanten van dit levensverhaal te veronachtzamen. Mijn dank gaat vooral uit naar de zonen Edzard Enschedé, die mij dit alles wilde vertellen, en de inmiddels overleden Just Enschedé die mij, via -14- Edzard, zijn geschreven verhaal ter inzage gaf. Voorts naar kleinzoon Jan Willem Enschedé die mij van aanvullende gegevens voorzag7), naar kleinzoon Just Enschedé die het conceptartikel becommentarieerde en naar de neven Dirk Jan en Maurits Enschedé die op vele manieren bemiddelden. Jeugdjaren en studie Het ouderlijk huis van Jan Willem stond aan de Haarlemse Damstraat, hoek Klokhuisplein: gedurende vele generaties de woning van de Enschedé's. Zijn vader, mr. Johannes Enschedé IV (1811-1878), zoon van Mr. Johannes III en Catharina H. van Walré, was 'boekdrukker, letter gieter en courantier', zoals de familiegenealogie schrijft.8» Daarnaast was hij regent van de hofjes van Staats en Noblet, ook een functie die vele generaties Enschedé zouden bekleden. Mejuffrouw dr. G.H. Kurtz noemt hem in haar bedrijfsgeschiedenis een 'tragische figuur' en een 'man van grote aanleg, die het vooral in de muziek ver had kunnen brengen'.»» Hij huwde voor de eerste maal in Parijs in 1849 met Matilda A. Lambert (Mortefontaine 1827-Haarlem 1855). Uit dit huwelijk werden, behalve een jong overleden zoontje, twee jongens geboren: Mr. Johannes (Jan) Enschedé V (1851-1911) en Mr. Charles (Karei) Enschedé (1855- 1919). Na het overlijden van zijn eerste vrouw hertrouwde Johannes IV in 1858 te Amsterdam met Henriette Jacqueline Robertine Mirandolle s-Gravenhage 1826-Haarlem 1900). Uit dit tweede huwelijk zouden vier zonen geboren worden, waarvan er echter drie binnen één of twee jaar stierven, zodat Jan Willem, geboren Haarlem 17 augustus 1865, als enig kind uit het tweede huwelijk opgroeide met twee halfbroers die 14 en 10 jaar ouder waren en die, zoals Edzard vertelde, hun stiefmoeder Mirandolle niet mochten. De kleine Jan Willem werd - als enig in leven gebleven kind zwaar verwend en de verhoudingen werden er zeker niet beter op toen op 16 augustus 1878, een dag voor Jan Willems dertiende verjaardag, de vader, Johannes IV, overleed. De twee halfbroers waren Haerlem Jaarboek 2000

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 16