maar ze zette zich wel haar leven lang in voor de sociaal-culturele ver heffing van vrouwen en meisjes. Zowel op politiek als godsdienstig gebied was ze vrijzinnig. Samen met professor Oort en een kring vrijwilligsters wijdde ze zich sinds 1885 aan haar werk. In 1900 kreeg ze een eigen onderdak in het zo lang gewenste Volkshuis. Hier werd Goverta vrijwil ligster. Bij professor Oort en Emilie Knappert voelde ze zich op haar plaats, maar niet gewend als ze was aan omgang met kinderen uit het 'volk', viel het werk in het Volkshuis haar zeer zwaar. Na afloop kwam ze weer thuis wonen en was vriendin en steun en toeverlaat van haar -168- moeder. Samen bezochten ze onder andere het Congres voor vrijzinnige godsdiensten in september 1903 in Amsterdam, 's Zomers hielp ze regel matig in vakantiekolonies als assistente van de directrice. In 1906 werd ze gediplomeerd godsdienstonderwijzeres en gaf sindsdien her en der in Haarlem en omgeving aan kinderen godsdienstonderwijs. Willy, charmant en dartel Zo leergierig en oppassend als Goverta was, zo dartel en niet steeds even degelijk was haar slechts elf maanden jongere broer Willy. Toch haalde hij op tijd zijn HBS-diploma, al had hij bij de overgang van de derde naar de vierde drie herexamens gehad. Toen de ouders in het vroege voorjaar van 1896 voor een kuur in Wiesbaden waren, schreef hij hun dat ook hij 'in de landbouw' wilde gaan. Vooral zijn vader deed hij daarmee onein dig plezier. Maar meteen werd 'de landbouwer in den dop' op het hart gedrukt toch vooral eerst zijn eindexamen te halen.28' Net als 'Zus' kreeg Willy de finishing touch: een reis per schip naar de Oostzee en enkele sta ges op boerderijen in de Betuwe en in het voorjaar van 1897 op Walcheren. Het verblijf op Walcheren resulteerde in 'veel emoties' over de boerendochter Lena Bliek. Willy, toen 19 jaar en Lena vatten een grote liefde voor elkaar op. De ouders waren zeer verontrust en schreven bezorgde brieven: 'Vader noch ik zijn trotsch', schreef Henriëtte en 'zien niet neer op anderen stand' maar het ontbrak Willy nog volkomen aan een materiële basis voor een huwelijk. Zijn studie in Wageningen aan de toen juist geopende Landbouw Hogeschool moest nog beginnen. Een verbintenis kwam niet tot stand, maar beiden vergaten elkaar niet.28' In Wageningen nam hij het met de studie niet steeds even serieus. Hij was actief in het studentenleven, in 1899 voorzitter van Ceres en later lid van de 'commissie voor Transvaalbelang'. Zijn vader had erop aange drongen het aantal lidmaatschappen te beperken. Toch werd hij lid van de studentenweerbaarheid. Dat hij meedeed aan 'een betoging voor Zola' werd wel goedgekeurd. Maar in het najaar van 1898 veroordelen de Haerlem Jaarboek 2000

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 170