Olmenhorst in de Haarlemmermeer over uit de boedel van zijn vader Stephanus. Hier zou Willy in 1906 zijn huwelijk beginnen met Anne Marie Stoop. Zij was de oudste dochter van de succesvolle mijningenieur Adriaan Stoop. Het feit dat schoonvader Stoop keer op keer kon en wilde bijspringen als het gezin en de zaken van De Clercq dat nodig hadden, bracht veel gemak, maar ook veel spanningen. Henriëtte kon aanvanke lijk maar moeilijk waardering opbrengen voor de royale levenswijze van de Stoopen van 'de Rijp' in Bloemendaal.31' Het is aandoenlijk te lezen hoe in de jaren '20 ook zij haar steentje wil bijdragen om de financiële -170- problemen van haar zoon te helpen oplossen en hoe ze daarbij steeds de rechtvaardigheid in het oog hield: dochter Goverta en gezin werden gelijk bedeeld. Vakanties en kuurreizen Behalve de kinderen en haar maatschappelijk werk hielden meer zaken Henriëtte bezig. Vakantiereisjes naar Gelderland, de Rijn of de Ardennen werden vrijwel ieder jaar gemaakt. De beste herinneringen bewaarde ze aan de najaarsvakantie in 1894. Na het binnenhalen van de oogst maak te ze in oktober samen met haar Willem een lange reis door Duitsland, Zwitserland en Noord-Italië naar Graz in Oostenrijk. In een album ver lucht met veel prachtige ansichtkaarten doet ze opgetogen verslag van deze droomreis.3*1 Het einddoel was een bezoek aan zwager Daan de Clercq, die destijds een verffabriek bij Graz had. Het echtpaar reisde per trein zoals wij anno 2000 per auto zouden doen: niet te lange dagtochten, hier en daar uitstappen voor sight-seeing en twee treinen later weer ver der. Dikwijls werd er op de bonnefooi enkele nachten gelogeerd in hotels. Opvallend is dat ze in Noord-Italië wel gebouwen bezocht, maar nauwe lijks melding maakt van kunstschatten in musea. Had ze een Baedeker? In het album is wel een uitgebreide dienstregeling van alle treinen, boten en bergbanen tussen Luzern en Milaan geplakt. Het openbaar vervoer was uitstekend geregeld! Maar hoe vermoeiend ook: soms 's nachts rei zen zonder slaapwagen en overdag bezienswaardigheden bezoeken. Het zou de laatste keer zijn dat Henriëtte en Willem zo onbezorgd reisden. Nadien tobde hij steeds met zijn gezondheid door overwerkt heid. In plaats van reizen voor plezier en avontuur werden het nu reizen voor de gezondheid naar diverse kuuroorden in Duitsland. Henriëtte maakte er het beste van door contact te leggen met medekuurgasten. 'We maakten kennis met:en dan volgt er een rij namen van mensen uit heel Europa, die ook kuurden. Haar talenknobbel kwam goed van pas, ze converseerde in Frans, Duits en Engels. Gelukkig konden ze samen Haerlem Jaarboek 2000

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 172