balkon van de nieuw aangebouwde serre van 'Zorgvrij' hadden niet het gewenste resultaat. Familieleven Henriëtte was zelf ook niet geheel vrij van kwalen. Ze werd toen en haar hele verdere leven geplaagd door jicht en open benen. Dit alles belette haar niet om actief te genieten van de kleinkindertjes De Clercq, die ach tereenvolgens in 1907 (Feyna), 1908 (Rob) en 1909 (Govert) op de Olmen horst werden geboren. Omdat ze de oudste was, maar ook door haar 173— opgeruimd en innemend karakter, stal Feyna ieders hart. Regelmatig was ze op verzoek van Oma Jet op Zorgvrij 'om mee te pronken'. Henriëtte's dorst naar geestelijke ontwikkeling was niet te stillen. Samen met zuster Go en schoonzuster Carry de Clercq-Boissevain wer den op 'leesochtenden' stichtelijke boeken bestudeerd. In de zomer van 1909 volgde ze een cursus 'over oefening van de wil'. In Amsterdam ging ze naar concert en komedie in de periodes dat ze met Willem daar voor herstel van gezondheid verbleef. Daarnaast werd het contact met de fami lie niet verwaarloosd. De bruiloft van Flenriëttes halfbroer Henk met Anna Lieftinck in Groningen werd op beschaafd uitbundige wijze mee gevierd. Dikwijls bezocht ze haar tante Anna Teding van Berkhout tot aan haar dood in juli 1909. Op Zorgvrij waren logees en gasten op de maaltijd steeds welkom. Daarnaast was er voor de regentes ook de plicht: het werk aan de Tuchtschool in IJmuiden bleef 'boeien'. Tijdens een vakantie op de Veluwe, eind 1908, droomden Henriëtte en Willem, met hun zoon en dochter van 'een landgoed'; 'Willem en Wil samen grond bebouwen en ontginnen, één huis met twee afzonderlijk wonende gezinnen. Elkaar dagelijks zien en van de kinderen genieten. Zus hier werk vinden, 't Zullen droomen blijven - maar ik zou hier graag wonen'. In 1909 was het ideaal nog niet opgegeven. Ze maakten een 'fiedstocht' door de Betuwe en de oostelijke Veluwe. In de jaren '90 had den ze al leren fietsen, maar het steeds moeten doen met een loodzware doortrapfiets; pas in 1910 kreeg ze een 'free-wheeler'. Deze tocht werd dus nog gemaakt op zo'n zwaar vehikel, met af en toe een stukje per trein of stoomtram. Het doel was 'een landgoed te vinden', liefst in de buurt van Heerde waar Willem was geboren, desnoods elders op de Veluwe. Dit werd niet bereikt. Wel het 'bij-doel', de bloeiende kersen- en peren boomgaarden te zien, bezoeken brengen aan familie en vrienden en het bezichtigen van ontginningen van anderen. JET VAN VOORST VADER-DUYCKINCK SANDER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 175