de Schapenduinen of de Blauwe trappen achter Meer en Berg. Ook pro beerde ze weer te fietsen en het ging! Zuster Go, Levine de Clercq van Weel, maar vooral Louise Enschedé waren deze jaren een grote steun. In het voorjaar van 1913 ging ze voor het eerst weer naar het buitenland. Samen met haar zuster Jo was ze drie weken in Nauheim en maakte een nostalgisch tochtje naar Bad Wildungen, waar eertijds Willem had gekuurd. Dit terugzien werkte louterend. Ook kreeg ze weer belangstelling voor de wereld rondom: het nieuwe Frans Hals Museum in Haarlem, een uitje naar Boskoop en Gouda, het -176- bijwonen van een mysteriespel in 's Hertogenbosch. Ze was 'nog nooit in zoo'n roomsche omgeving geweest', maar de 'wijding van de dilettanten' en het enthousiasme waren 'te spontaan om voor Protestanten hinderlijk te zijn'; ze genoot weer van alles. En in de zomer vond in Amsterdam de tentoonstelling De Vrouw 1813-igi^ plaats, 'Heel belangrijk!'. Ettelijke malen bezocht ze de tentoonstelling en at na afloop rijsttafel, 'heerlijk'. Het vredescongres in Den Haag in de zomer van 1913 volgde ze met belangstelling: 'een belangrijke tijd, waarin zooveel heerlijke idealen door menschen van betekenis worden besproken!' De verkiezingen in juli 1913, de laatste volgens het districtenstelsel, volgde ze met grote belangstelling. Zoon Wil was nu en bij tussentijdse verkiezingen eind 1916 kandidaat voor de liberalen, maar werd geen van beide keren gekozen. Desondanks was moeder trots op haar zoon. 'Als hij 't wordt, zal hij 't zeker niet doen voor eigen roem, maar voor 't best van het volk werken'. Maar 'hoe bespottelijk en naar dat de vrouwen niet mogen stemmen'. Gelukkig 'voelde' schoondochter Riets het eindelijk ook. Henriëtte bleef zich voor het vrouwenkiesrecht inzetten op verga deringen, discussiemiddagen en een grote openluchtbijeenkomst op Duin en Kruidberg in juni 1915. Samen met een nicht, Annie Fontein, verzorg de ze er 'één der theetafels'. Binnen enkele maanden na het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog op 1 augustus 1914, werd deze ook in het afgelegen Santpoort merkbaar: vluchtelingen uit België stroomden Nederland binnen en maakten een golf van medeleven los. Ook Henriëtte had in oktober 'gedacht meteen in Haarlem een paar Belgische vluchtelingen uit te zoeken om te herbergen, maar men kon mij toen niet helpen en bij Louise [Enschedé] komende hoorde ik van een georganiseerde gezamenlijke uitbesteding van 20 men sen in Velserend. Dit is veel beter...'. Misschien wel rustig, ze kon nu vol staan met een bijdrage in geld. 'i4-'i8 Haerlem Jaarboek 2000

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 178