Overigens had ze die problemen misschien ook wel wat aan zichzelf te wijten. Niet alleen vanwege de koude ontvluchtte ze het huis veelvul dig, ook vanwege de eenzaamheid. Met het dienstmeisje in de keuken had ze weinig contact en onvoldoende aanspraak. Hoe vaak was ze niet uit om familie en vrienden te bezoeken of lezingen en cursussen te vol gen. Was het dan wonder, dat Nieske, nog maar twee maanden in dienst in februari 1917 wegliep? Ze liet een brief vol verwijten achter, 'neerko mend daarop, dat zij die eenzame Vrijdagavonden niet meer kon hebben 't Is een zenuwachtige stakkert. Ik merkte het pas 's morgens.' -178- Henriëtte's verweer 'Ik kan toch niet altijd thuisblijven', klinkt wat zwak als men in het dagboek leest over al de activiteiten buitenshuis. Dat dienstboden de provisiekast met een valse sleutel openden en plunderden en er dan nog met 'krokodillentranen' excuus voor vroegen, greep haar buitengewoon aan. Ze hervond pas weer kalmte bij het overwegen van de woorden uit de Bijbel: "Martha, Martha ge bekommert U voor vele din gen - één ding is noodig'37' Geestelijke ontwikkeling en vriendschap Henriëtte was steeds een trouw, doch kritisch kerkgangster gebleven. Trouw was ze aan ds. W. Bax die in het begin van de twintigste eeuw in Santpoort stond. Maar zijn preken bevredigden haar niet echt. Wanneer ze kon 'zonder Bax te kwetsen', ging ze dus in Haarlem ter kerke en dan liefst bij de Remonstrantse ds. Haentjens (1876-1968). Een vriend van Haentjens, de mystisch filosoof dr. J.D.Bierens de Haan (1866-1943) hield regelmatig lezingcyclussen en had grote invloed op haar. Als een spons zoog ze het gebodene op. Zo werd de lijdenstijd voor haar een 'heerlijke tijd' en was ze op de 5de sterfdag van Willem in 1917 'blij' dat deze 'in de lijdensweken of omstreeks Paschen is'. Meer dan eens bezocht ze op de fiets samen met andere vrijzinnigen Wijk aan Zee. De gemeente Wijk aan Zee en Duin was nog al eens de eerste stand plaats van jonge, bevlogen en zoals zou blijken, op den duur beroemde predikanten of hoogleraren, zoals ds. S.F.J. Berkelbach van der Sprenkel (1882-1967)38» en ds. H.W. Creutzberg (1875-1940), later in IJmuiden en Scheveningen (Duinoordkerk) een gevierd predikant. Het waren heerlij ke, stichtende uitjes. Toen in 1915 dr. G.A. van den Bergh van Eysinga (1874-1957) als predi kant te Santpoort kwam, bijgestaan door zijn vrouw dr. Jeannette Elias39) begon voor haar een rijke periode op geestelijk terrein. Met Van den Bergh en zijn vrouw raakte ze innig bevriend, ondanks het leeftijdsver schil en al spoedig tutoyeerden ze elkaar. Ze kwamen over en weer bij elkaar aan huis en maakten samen wandelingen of fietstochten. Haerlem Jaarboek 2000

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 180