Huis Zorgvrij te Santpoort kort voor de sloop, ca 1965. (foto Kennemer Atlas) den in Barchem hoorde, wist ik dat ik met hem kennis wilde maken en dat we vrienden zouden zijn - en we ziin vrienden'. Dikwijls ontving de regentes uit een conservatief-liberaal nest De Ligt bij zich thuis op Zorgvrij. Ze was geheel gegrepen door het idealisme van de jonge dominee, anarchochristen-socialist, die vanwege zijn opruiende, antimilitaristische preken tijdens de oorlog uit de provincies Limburg, Overijssel en Gelderland werd gebannen. Ook gedurende de wintermaanden was er genoeg te doen buitenshuis aan interessante diensten op de zondagen, zelfs wanneer Van den Bergh elders preekte. Er was bijvoorbeeld de jonge doopsgezinde predikante Anne Marie Zernike (1887-1972)Er waren lezingcyclussen, gegeven door haar vriendin Nettie van den Bergh van Eysinga over Belgische geschiedenis en over Peer Gynt door dr. Bierens de Haan. Er waren con certen en familiebezoek. Hoe ergerde de oersterke Henriëtte zich toen ze begin 1916 door griep was geveld en in één week moest missen: een ver jaardagsdineetje, twee lezingen, een propagandavergadering van de Vereniging voor Vrouwenkiesrecht en een etentje bij haar zuster Go! En een maand later was ze nota bene weer ziek, omdat ze het niet had kun nen laten toch uit te gaan, omdat ze de griep niet had uitgeziekt. Voldaan merkte ze begin 1916 op: 'Al mijn lezingen in deze jaren zijn een aanvul ling van elkaar, zoodat ik door de eene de andere beter begrijp.' -180— Haerlem Jaarboek 2000

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 182