Regentes bleef ze. In '14-18 bekleedde ze de volgende functies: bestuurslid Vereniging voor Vrouwenkiesrecht, penningmeesteres van de Bond van Vrijzinnige Kerken; (ze had er geen zin in, maar 'er was niet veel keus'), bestuurslid van het lokale bestuur van de Woodbrookers, (ze 'is blij er toe te behoren'), bestuurslid van de Vereeniging tot Instand houding van de school voor Wijsbegeerte. ('Prettig. Ik hoop dat men niet meer verwacht dan ik kan presteeren'). Tenslotte zat ze in de commissie voor de opbouw van de kerk en pastorie in Santpoort. Deze waren in de nacht van 26-27 februari 1916 geheel in de as gelegd. Mevrouw Wüste van Spaarnberg stelde onmiddellijk de bewaarschool aan de huidige Wüstelaan als vervangend kerkgebouw ter beschikking. Onder leiding van J.Th Cremer van Duin en Kruidberg werd de herbouw vlot ter hand genomen. Het grootste deel van de kosten zal ook wel door de tabaks magnaat Cremer gedragen zijn. Henriëtte kreeg als dank voor haar aan deel in het werk bij de inwijding van de nieuwe kerk op 28 oktober 1917 een kerkboek cadeau. Tekenend voor de toenmalige maatschappelijke verhoudingen en Henriëtte's aarzelende behoefte deze te doorbreken zijn de opmerkingen over haar kennismaking met de verder niet te achterhalen mevrouw Trouw 'in 't Jan Gijzen deel van Santpoort', waar bepaald niet de nota belen woonden. 'Hoe wonderlijk trekken wij elkaar aan na ons drie maal gezien te hebben; wij spreken vertrouwelijk samen. Ze is een zoekende ziel, kind van orth. familie, die geen vrede kan vinden, 't geloof verloren heeft en er naar hunkert. Ze komt bij mij hulp zoeken; ik hoop genoeg voor haar te kunnen zijn'. Gevoelens van teleurstelling en onzekerheid Een dagboek is een persoonlijk document, waarin ook negatieve gevoe lens worden opgetekend. Opmerkingen van teleurstelling komt men vooral tegen in de jaren voor Willems dood. Tijdens een vakantie in de Ardennen is de streek 'beeldig mooi', maar de wegen zijn lang en de wan delingen daardoor 'soms wat eentonig'; of: 'helaas bijna altijd regen Een pension is soms 'wat burgerlijk'. De kostschool die de ouders De Clercq voor hun dochter in Brussel hadden uitgekozen was 'een vreselijke teleurstelling'. Na een opknapbeurt van de huiskamer op Zorgvrij vond ze 'de stoelen te blauw'. Ze stelde zich alles tevoren veel te mooi voor en teleurstelling kon dan natuurlijk niet uitblijven. Ook gevoelens van onzekerheid zijn door het hele dagboek te vinden. JET VAN VOORST VADER-DUYCKINCK SANDER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 183