'opeens tot oude dame werd verklaard'? Het ergste daarvan was, dat ze zich nu moest laten masseren 'in haar pierlala' en nog wel door een man! Het wonen op Zorgvrij werd nu ook bezwaarlijk: Santpoort was afge legen, dat kon de nabijheid van het domineesechtpaar Van den Bergh niet goedmaken. Het huis was groot, lag aan de oost- en zuidzijde open voor weer en wind. In de naoorlogse jaren werd het dienstbodenpro bleem steeds groter. Bij haar kinderen De Clercq kon ze voorlopig niet terecht; die hadden na de brand tijdelijk onderdak gevonden op De Rijp van de 'schoonouders Stoop. Bovendien wilde ze haar zoon zo min moge lijk tot last zijn. Deze zat tot over de oren in de zorgen vanwege een zeer ongelukkig uitgevallen heideontginning in Westerwolde (noordoost Groningen). In Haarlem, bij de Hylkema's bracht ze nooit meer dan dag bezoekjes. Ze ging verlangen naar meer geborgenheid in de bewoonde wereld. Plotseling zien we haar als eigenares van Overbosch aan de Zomer- zorgerlaan in Bloemendaal. Zonder overleg met de kinderen had ze het in 1920 in verhuurde staat voor 26.0000,- gekocht van een zekere Mulder.461 De kinderen vonden het niets: 'zoo'n rommelig buurtje, zoo opgesloten en een leelijk oud huis'. Henriëtte vond het houten huis juist 'aardig'. Dat het gelegen was tegenover de noodkerk van de rooms-katho- lieke parochie, in 1916 ingericht in de kegelbaan van het voormalige hotel Welgelegen, scheen haar niet te storen. De vreugde was echter maar van korte duur, want de huurster, mejuffrouw Greeve, was niet van plan te vertrekken. Ze dreef er een pension en dat was haar broodwinning. En er bestond al een zekere huurbescherming. Voor Henriëtte stapelde het ene probleem zich op het andere: bij het afstappen van een trapje in de provisiekast 'was het of er iets achter in mijn knie knapte en ik kan haast niet lopen of staan van de pijn Rheumatische pijnen werden heviger en noch het drinken van Contrexéville-water, noch inwrijven met embrocation)?] of prismtz-ver- banden gaven verlichting. Ze zat met twee huizen, had het gevoel op zakelijk gebied te falen, terwijl het ideaal juist was: 'Zorgvrij verkopen, Overbosch goed verhuren en zelf klein en goedkoop te gaan wonen en vooral aan dochter Go en zoon Wil vast 'flink wat geld geven. Ik zou daar zoo van genieten!' Maar alles kwam terecht: Overbosch kon ze voor 28.000,- verkopen aan een Van Lennep.471 Zorgvrij werd in september 1921 verkocht. Nu hoefde er - met 'weemoed en droefheid' - alleen nog 'afwerk gemaakt' te worden met Veenduin, de onroerendgoedmaat- schappij van Cornelia van Wickevoort Crommelin, van wie ze de grond van Zorgvrij in erfpacht had. De meubels werden zolang bij Van Kempen in Bloemendaal opgeslagen. Henriëtte had voorlopig haar pied-a-terre bij de De Clercqen in de herbouwde Boekhorst. JET VAN VOORST VADER-DUYCKINCK SANDER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 185