verhuisde de dozen en pakken van de tijdelijk overtollige voorraden daar naartoe. In de populaire volksbuurt De Vijfhoek werd ondanks de soms armoe dige omstandigheden regelmatig, volgens sommigen doorlopend gefeest. In de café's, soms op straat of gewoon bij de mensen thuis. De bewoners deden daarover niet moeilijk en waren altijd wel te vinden voor een of ander partijtje. En als het dan uit hand liep, dan wist men een en ander ook te vergeven. Juda's winkel of liever gezegd de winkel van zijn vrouw was overigens -194- niet het enige adres in Haarlem waar men feestartikelen kon krijgen. Tussen 1900 en 1915 kon de Haarlemmer, die een gezellige avond wilde laten organiseren, ook terecht bij bijvoorbeeld J. van Baren in de Korte Begijnestraat, P. van Koningsbrugge in de Spaarnwouderstraat en D.L. Lange aan de Gedempte Oude Gracht. Ook zij stonden bekend om hun voorraad feest- en bruiloftsartikelen. Onmisbare artikelen Na de Eerste Wereldoorlog breidde Juda zijn zaken uit. Dat kon omdat hij het pand Gedempte Raamgracht 5 zwart erbij had gekocht, dat voor die tijd had gediend als woonhuis. De woningen 5 rood en 7 rood waren verhuurd aan derden. Beide huizen moesten het vóór 1920 nog doen met achter de panden gelegen schepputten. Pas in dat jaar kregen ze een 'ijze ren grondleiding tot het afvoeren van faecale stoffen, huishoud- en hemelwater. Door de uitbreiding met Gedempte Raamgracht 5 (winkel aan de voorzijde met daarachter een bergplaats) kreeg het bedrijf een andere buurman. In het hoekpand Gedempte Raamgracht/Drape- nierstraat zat namelijk van oudsher een café annex koffiehuis, later Café 't Stuivertje genoemd. Dit café werd in de 20ste eeuw tientallen jaren gerund door de familie Meegdes. Daarvoor stonden caféhouders als J.A. Versaan en Hendricus Wilhelmus Wolken achter de tap. Door de uitbreiding kon ook het assortiment feest- en bruiloftsartike len toenemen, evenals het aantal kostuums dat werd verhuurd, vooral wanneer een van de dansscholen een bal-masqué organiseerde. Ofschoon Monnikendam nauwelijks adverteerde, wisten veel mensen hem te vin den, want recommandatie speelde een grote rol in het vak. Van alles en nog wat kon men daar krijgen. Voor 20 cent kon men een wolpruik huren, knalbonbons kostten twee cent en een klaproos met lied vk cent. En wat te denken van een stinkbom? Voor een dubbeltje kreeg je er drie. Klaplucifers kostten per doosje eveneens een dubbeltje. Voor i'A cent had je een bril met lied en verder was er een grote sortering lampions, roep- Haerlem Jaarboek 2000

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 196