universiteitsstad.14' 'Daar evenwel kon hij zich niet gewennen aan het toenmalige studentenleven, hetgeen het gevolg met zich bracht dat hij zijn studiën afbrak en dus niet promoveerde', aldus Garms in zijn necro logie van J.W. Enschedé. Het levensbericht in het Nieuwsblad voor den Boekhandel schreef over het afbreken van de studie: 'Verschillende omstandigheden en de wensch zelfgekozen richtingen te volgen, welke steeds al zijn studiën is blijven kenmerken, verhinderden dit'. Volgens Edzard paste hij als verwend moederskindje helemaal niet in de studen tenmaatschappij en gaf hij er al tijdens de groentijd de brui aan. De koele feiten levert het Haarlemse bevolkingsregister: 14 november 1885 werd hij -17- uitgeschreven naar Leiden en op 25 januari 1887 werd hij weer als komen de van Leiden ingeschreven. In het familiearchief zijn enkele brieven, briefkaarten en telegrammen bewaard uit de laatste vier maanden van 1885, geschreven in Leiden en gericht aan zijn moeder, waaruit de ontreddering van de kersverse stu dent blijkt.15' Hij heeft nauwelijks een kamer op de Aalmarkt betrokken of hij schrijft al dat hij 'eenzaam is, daar er niemand is met wien ik eens vertrouwelijk kan praten en ik dus alleen met mijn eigen gedachten zit'. Twee dagen later schrijft hij: "t Schijnt dat we [hijzelf en een vriend, Van Stralen - vdS] veel te vroeg in L. zijn gekomen aangezien er studenten noch groenen te bespeuren zijn. Niet uit angst voor het donderen, maar uit ver langen naar huis zie ik zaterdag tegemoet, wanneer ik mijn oolijkert [koosnaampje voor zijn moeder - vdS] weer een lekkere zoen kan geven'. Op 14 oktober gaat het iets beter: "t heimwee blijft, hoewel zonder natte wangen'. Tevens komt de keuze van een jaarclub in die brief ter sprake: 'gisteren heb ik kennisgemaakt met de clubgenooten van Van Stralen en 't Hooft, in welken clubs ik zal kunnen opgenomen worden. Die van Van Stralen beviel me niet bijster, die van 't Hooft goed, daar hij zit met muziekale lui. Zijn echter de namen van Van Wely, de Vries, de Kanter, Nierstrasz, le Rutte Toutenhoofd en Van Raalte niet erg onbekend? Geef me hierop zoo spoedig mogelijk antwoord of U dit voor mij wat de namen betreft geschikte lui vindt'. Op dezelfde dag ontvangt moeder ook een telegram van hem: 'Gaat goed. Met anderen gegeten'. Op 19 oktober volgen nadere berichten over de jaarclub van 't Hooft: 'Uw oordeel omtrent die van 't Hooft kwam goed A.G. VAN DER STEUR

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 19