artikelen. Ofschoon het logo zo'n zeventig jaar geleden is gemaakt, prijkt de afbeelding nog steeds op de voorgevel van de panden aan de Gedempte Raamgracht. Van wanneer het boekje De Conferancier of de vroolijke Ceremonie meester met de Revue-schets Juffrouw Kwek en Juffrouw Kwak dateert is niet bekend. Het was in ieder geval een vooroorlogse uitgave van Monnikendam, waarvan de inhoud door hem zelf was samengesteld. In het boekje staan vele gezelschapsspelletjes, moppen en dansjes. Onder het kopje 'parapluie dans' staat bijvoorbeeld: 'Alle gasten staan in een kring. Drie dames krijgen elk een parapluie, welke moet worden opgestoken. Op walsmaat maken zij een rondje door de kring. Elke dame kiest twee heren, waarna ze aan een der heren de parapluie geeft en met de andere heer een walsje maakt. Nu is het de bedoeling, dat de overblijvende met de parapluie in de hand, deze opgestoken boven het dansende echtpaar houdt. De ceremoniemeester fluit af en de heer zoekt twee dames en zo ver volgens. Dit spel is zeer aan te bevelen.' En onder het hoofdstuk 'vlug Hollandsch spreken': 'Dag baas, de complimenten van mijn baas en de baas vraagt of de baas even bij de baas kan komen en als de baas niet bij den baas kan komen, wil dan de baas even bij mijn baas komen. Dag baas, dit zijn de complimenten van mijn baas. Onderwijl neemt U een beetje jeukpoeder op uw hand en blaast hier van iets naar den spreker of spreekster. Ze praatten en niessen, maar dit is om te brullen van het lachen.' Een artistieke familie Van meet af aan heeft Juda Monnikendam te kennen gegeven dat hij zowel aan groothandelaren als aan particulieren verkocht. Behalve feest en theaterartikelen omvatte het assortiment later ook goochelspullen die aan bedrijven in geheel Nederland werden geleverd. Ofschoon veel trans acties niets met groothandelsactiviteiten te maken hadden, ging Juda toch graag voor groothandelaar door. Immers hij verkocht ook aan winkeliers en wat nog belangrijker was, de term groothandel gaf de indruk dat bij hem goedkoper kon worden gekocht. Het werkte, want vele winkeliers vanuit het hele land kochten van alles bij hem. In de jaren twintig waar schuwde hij de klanten dat het beter was om de door hem geleverde Haerlem Jaarboek 2000

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 200