-199- Het gezin van Juda en Catharina Monnikendam-Bierboom, eirca rgzo. Geheel links Marius Monnikendam. Tweede van rechts Jan Monnikendam (bedrijfs archief J. Monnikendam Feestartikelen) feestartikelen niet door 'zogenaamde Ceremoniemeesters of Komieken' te laten bestellen, maar bij hem te komen om advies in te winnen. Juda wist heel goed hoe hij zijn eigen publiciteit moest verzorgen, zeker nadat hij als gevestigde feestarrangeur bekendheid had gekregen. Hierdoor was het mogelijk een netwerk van contacten op te bouwen die hem en later zijn zoon Jan geen windeieren zou leggen. Die kunst om anderen te ver maken en te entertainen had hij ook overgedragen op zijn derde kind Johannes (Jan) Martinus Hendrik, geboren te Haarlem op 27 juni 1906. Van Jan jr. is bekend dat hij in de jaren twintig in menige bioscoop was te vinden, waar hij de muziek verzorgde bij de zogenaamde 'stomme films'. Verder had hij zich op jonge leeftijd al bekwaamd in het slag- werkspel en maakte hij van het zorgvuldig opgebouwde netwerk van zijn vader handig gebruik. Zo trad hij met zijn inmiddels gevormde band Harlem Kings in februari 1925 bij de dansschool Gebroeders Kwekke- boom in de Grote Houtstraat. Verder verzorgde hij in dat jaar optredens op Rozenhagen, in het Brongebouw, bij voetbalclubs, in de H.K.B. in de Tempeliersstraat. De zaken van zijn vader en moeder ondersteunde hij door regelmatig muziekinstrumenten te verkopen. De optredens kostten wel geld, bijvoorbeeld de contributie aan de Toonkunstenaarsbond, ver zekering van de instrumenten, transportkosten en nieuwe instrumenten. MARCEL A. BULTE

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 201