De Gedempte Raamgracht tijdens de bevrijdingsfeesten na de Tweede Wereldoorlog, 1945. (bedrijfsarchief J. Monnikendam Feestartikelen) voort onder de handelsnaam 'Haarlems Feestartikelenmagazijn'. Uit de nalatenschap van zijn in 1938 overleden vader kocht hij de panden Gedempte Raamgracht 5-7 en beloofde zijn moeder dat zij, zolang zij leef de, daarin mocht blijven wonen. De in Bennebroek wonende Jo Hogervorst bleef als huishoudster en winkelhulp assisteren. Verder werd de zaak ingericht als theaterbureau. Opnieuw moest worden ingekocht. Jan Groskamp vertelt dat na de oorlog bleek dat een winkeltje in de Doelstraat nog over een hele partij oud vuurwerk beschikte, misschien al zo'n twintig jaar oud. Jan werd benaderd of hij het wilde overnemen. Om de prijs te drukken en omdat hij er niet veel verstand van had vertelde hij dat het oude vuurwerk niets meer waard was en het wellicht niet meer zou doen. Dus moest het uit geprobeerd worden. Op het binnenplaatsje van een bij een meter achter de winkel werd vervolgens wat vuurwerk aangestoken. Het kruit had echter door zijn ouderdom juist veel meer kracht gekregen. Het gevolg was dat het net leek alsof de gehele Vijfhoek door het felle licht en de rook in brand stond. Het vuur was weer gedoofd voordat de brandweer arriveerde. Die kon slechts constateren dat er een dikke rookwolk boven de huizen hing. Jan, die zich ongemerkt onder het publiek had begeven, hield zich van de domme, zodat de brandhaard nooit is ontdekt. Jan besloot vanaf 1947 de Neurenberger Messe in Duitsland te bezoe ken en daar zijn inkopen te doen. Iets wat heden ten dage nog steeds -205- MARCEL A. BULTE

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 207