uit Van verschillende kanten hoor ik dat dat geen geziene lui zijn'. Maar er is nog een reeds gevormde club waarin hij terecht kan en opnieuw moet moeder zeggen of de heren er mee door kunnen: De Witt Hamer 'wiens vader burgemeester te Goes is', Van der Plaat 'wiens vader naar ik meen notaris bij Leeuwarden was', Rutgers van der Loeff 'wonen de met zijn ouders op de Oude Vest', Plantenga, Schim van der Loeff 'wiens vader dominee te Gouda is' en Mulder 'wiens vader professor in de wiskunde aan 't Athenaeum te Deventer en in 't hoofdbestuur van Nijverheid is geweest en in die kwaliteit wel met papa in aanraking zou -18— zijn geweest'. Dan nog een bericht uit november: 'Gisterenavond kroeg jool geweest. Ben natuurlijk gaan kijken, maar hoop dat het de laatste keer is dat ze me daar zien', en uit december 1885: 'Hier gaat alles het oude, ellendige, vervelende, gangetje'"6» Uit mei 1886 dateren enkele brief kaarten aan moeder vanuit Parijs, maar er blijkt niet uit hoe lang hij daar was. Werkzaam onder C.J. Gonnet bij bibliotheek en archief, 1887-1896 De meeste necrologieën vermelden dat Jan Willem van 1885 tot 1896 onder C.J. Gonnet werkzaam was als volontair op het Rijksarchief Noord-Holland. Het Nederlandsch Archievenblad vermeldt echter dat hij van 1892-1896 adjunct-archivaris bij het gemeentearchief was. Ook wordt hij 'amanuensis' bij de stadsbibliotheek genoemd. Was hij nu op het Rijksarchief, gemeentearchief of bij de bibliotheek werkzaam? En was dat vanaf 1885 of vanaf 1887? Eerst iets over het laatste: Wij zagen hier boven dat hij rond de jaarwisseling 1886/87 vanuit Leiden weer in Haarlem werd ingeschreven bij de Burgerlijke Stand, zodat het aan vangsjaar 1887 zal moeten luiden. Gonnet was sedert 1870 adjunct gemeentearchivaris en sedert 1874 adjunct-bibliothecaris. ïn beide func ties werkte hij onder mr. A.J. Enschedé (1829-1896), neef van de vader van Jan Willem Enschedé en behalve firmant van Joh. Enschedé Zonen ook bibliothecaris, archivaris, advocaat en plaatsvervangend kan tonrechter. Gonnet was vanaf 26 februari 1886 ook Rijksarchivaris in Noord-Holland en vanaf 1 oktober 1886 provinciaal archivaris. Toen Jan Willem in 1887 in Haarlem bij Gonnet volontair werd beheerde Gonnet dus in feite Gemeentearchief, Rijksarchief, Provinciaal archief en Stadsbibliotheek en het ligt voor de hand dat de volontair werd ingezet op die plaatsen waar de meeste behoefte aan hem was. Bij de bibliotheek lag dus de opperste leiding bij mr. A.J. Enschedé, en de uitvoering bij Gonnet. Deze op zijn beurt liet de dagelijkse beslom meringen over aan een 'amanuensis'. Dit was in 1887 J.H. Schot die in het Haerlem Jaarboek 2000

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 20