De volgende mutaties in het bestuur zouden in 1981 plaatsvinden. Loes Leuven en Peter Heemskerk vertrokken als secretarissen en een drietal nieuwe bestuursleden trad aan: mevrouw C. Lagas, oud-secretaresse van de burgemeester van Haarlem, als eerste secretaris, Bart Uittenhout, architectuurhistoricus bij Monumentenzorg, als tweede secretaris en de kinderarts Cees van Steijnen als bestuurslid. Het oud-bestuurslid A.J.M. van Os overleed in 1981. 'Mooie Anton' werd hij door vrouwelijk Haarlem genoemd, maar héél Haarlem kende hem vooral vanwege zijn strijd tegen Vroom en Dreesmann waardoor zijn drogisterij Van der Pigge behouden bleef. Een Haarlemse variant op de roman Publieke Werken van -219- Rosenboom. Van Os had een belangrijke verzameling boeken en prenten over Haarlem die verkocht werd door resp. antiquariaat De Vries in Haarlem en veilingbedrijf Van Gendt te Amsterdam. Ook zijn collectie gapers, die in 1942 nog eens in de Hoofdwacht tentoongesteld werd, was vermaard. In 1983 moest mevr. Lagas wegens ziekte het bestuur verlaten. Haar plaats werd ingenomen door Marike Temminck-van Dijkhuizen die met hulp van haar man Jaap het secretariaat ging voeren. Twee andere nieu we bestuursleden traden aan: Eric Ebbinge, directeur van Teylers Museum en Maarten Poldermans, de zojuist benoemde Haarlemse stads- archeoloog. In 1984 nam Hans Phaff na negen jaar afscheid als voorzitter en bestuurslid. Hij had in die jaren veel voor de Vereniging Haerlem en de stad Haarlem gedaan, niet alleen als rasbestuurder, maar ook als rond leider. Voorts gaf hij vele lezingen met dia's via twee projectoren, iets nieuws in die jaren. Die lezingen gingen veelal over het stadhuis en de Grote Kerk, twee onderwerpen die hem na aan het hart lagen. Haerlem benoemde hem tot erelid. Haarlem gaf hem bij zijn afscheid als onze voorzitter de erepenning van de stad. Cees van Steijnen werd bereid gevonden het voorzitterschap over te nemen. In een interview met de kop 'Je raakt dat elitaire imago niet zomaar kwijt' publiceerde het Haarlems Dagblad enkele opmerkingen van de nieuwe voorzitter die hem niet door iedereen in dank werden afgenomen: 'een door dubbele namen en grijze pakken gedomineerd gezelschap', 'weinig benaderbare bestuurders' en 'het moet allemaal wat minder droogkloterig',2» Als nieuw bestuurslid trad mevr. H.C. Niemeyer- Toet aan, raadslid voor de pvda en lid van het college van regenten van het Elisabeths Gasthuis. Een droeve gebeurtenis in 1984 was het overlijden van jhr.mr. C.C. van Valkenburg, die van 1958 tot 1964 voorzitter was geweest. Hij bestuurde in zijn leven behalve Haerlem ook o.a. het Centraal Bureau voor Ge- A.G. VAN DER STEUR

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 221