de firma Van Tubergen rond huize Zwanenburg. Hij bezat een belangrij ke verzameling tekeningen en prenten van Haarlem e.o. die hij van zijn vader had geërfd en die hij aan het eind van zijn leven via de kunsthan delaar Laurentius liet verspreiden. Zijn laatste levensjaren waren tra gisch: door het overlijden van zijn vrouw en door financiële problemen van de firma Van Tubergen sleet hij deze op een zaaltje met vijf andere bedden in het diaconaal verpleeghuis de Janskliniek, waar hij alleen wat opleefde bij de spaarzame bezoekjes van vrienden die over oud Haarlem of bloembollen met hem konden praten. Ook in 1991 vertrok Ben Speet als voorzitter van de Historische Werkgroep en als bestuurslid van Haerlem, in beide functies opgevolgd door Tony Lindijer, een enthousiast onderzoekster op tal van terreinen van de Haarlemse geschiedenis. In december 1991 deelde voorzitter Van Steijnen mee te willen stoppen met zijn voorzitterschap 'hij is van mening dat er een voorziter moet komen die meer kan enthousiasmeren dan hij'.s Naar aanleiding hiervan werd er in de volgende maanden diverse malen gesproken over een nieuwe aanpak en nieuw elan binnen het bestuur. Een commissie van vier, Rike Ruiter, Tony Lindijer, Wim van Luyken en Wim Cerutti maakten een discussiestuk Vereniging Haerlem: verleden, heden, toekomst met een groot aantal aanbevelingen en een nieuwe bestuursstructuur. Werkend aan de toekomstplannen besloten de bestuursleden Wim van Luyken en Wim Cerutti dat zij bereid waren om samen de kar te trekken resp. als voorzitter en secretaris. Van Steijnen en Hammann bleven gewoon bestuurslid. Pieter Biesboer en Bart Uittenhout bedankten in 1992 als bestuursle den. De eerste omdat hij het moeilijk vond samen met zijn directe 'baas' in een bestuur te zitten en de laatste uit een algemene onvrede over zijn werk bij Monumentenzorg en het door hem opgerichte Architectuur- en Bouwhistorisch Centrum. Nieuw bestuurslid met de taak ledenwerving werd Thorn Delleman, die enkele jaren ervoor de Vrienden van de Grote Kerk aan enige duizenden leden had geholpen. Het duo Van Luyken en Cerutti werd het jaar erop versterkt met een nieuwe penningmeester in de persoon van de accountant Henk Michels en gedrieën zouden zij de vereniging met veel elan gaan reorganiseren. De komst van de nieuwe penningmeester in 1993 - in 1994 werd hij pas officieel benoemd - betekende het afscheid van Dirk Jan Enschedé die deze functie sedert 1956 had bekleed. Vanaf de oprichting was vrijwel steeds een Enschedé bestuurslid geweest, maar de in 1988 in de Statuten ingevoerde leeftijdsgrens van 70 jaar voor bestuursleden was onverbidde lijk. Ook Yslce Braaksma nam afscheid van het bestuur. In hetzelfde jaar trad gemeentelijk voorlichter Bert van den Ham aan. Vanaf 1990 was hij Haerlem Jaarboek 2000

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 226