organisatie van deze tentoonstellingen lag in handen van een commissie bestaande uit het bestuurslid Margreeth Pop samen met Marianne Bruinstroop, Gonda Koster (t/m 1999) en Esther Ras. Sedert de restauratie wordt De Hoofdwacht intensiever gebruikt dan ooit: als vergaderplaats van bestuur en werkgroepen, voor tentoonstellin gen, voor bezichtiging, voor gebruik door zusterorganisaties en - tegen betaling! - voor het gebruik door bedrijven als receptieruimte. 7. Schenkingen en legaten De grote lijst schenkingen van historisch belangrijke voorwerpen die in het artikel over de verenigingsgeschiedenis in de eerste 75 jaar is opgeno men, kan niet worden vervolgd. Er zijn inmiddels in het Haarlemse ande re instanties en verenigingen waar deze voorwerpen beter op hun plaats zijn en het is zelfs zo dat er door Haerlem verschillende malen is door verwezen naar musea en archieven wanneer zij aanbiedingen ontvangt. Dit is uiteraard een goede ontwikkeling, al ontslaat het de vereniging er niet van om zorg en aandacht te besteden aan die voorwerpen die door vorige generaties zijn geschonken en aanvaard. Legaten bleef de vereniging gelukkig wel ontvangen: in 1980 500,- van de heer Barnhoorn, in 1987 1000,- van Arthur van Cleeff, in 1990 ƒ5000,- van mej.dr. G.H. Kurtz, in 1996 5000,- van mevr. E.J. Kalf, 2500,— van N.N. en - tot zeer grote vreugde van bestuur en penning meester - ruim ƒ400.000,- van de heer J.A. Nieuwenhuis. Dit bedrag kwam juist na een periode van zware uitgaven - restauratie en inrichting Hoofdwacht - en maakt het mogelijk om een deel van de lopende ver enigingsuitgaven uit de opbrengsten van het kapitaal te financieren, zodat de contributie betrekkelijk laag kan blijven en het lidmaatschap voor velen mogelijk blijft. In 1997 werd een legaat van 10.000,- en in 1998 van 15.000,- ontvangen, beide van personen die onbekend wilden blijven en in 1999 ontving de vereniging ƒ10.000,- van mevr. C.H.A. Meijer-van Weeghel. 8. Historische Werkgroep Haerlem In het verhaal over 75 jaar Haerlem werd verteld dat in september 1973 de Jeugdafdeling van de Vereniging Haerlem van start ging onder aan voering van Bert Sliggers en Peter Hammann. Op 13 maart 1974 werd de naam Historische Werkgroep Haerlem (hwh) gekozen en werd een eigen bestuur gevormd. De hwh was oorspronkelijk bedoeld voor veldwerk in en onder oude Haarlemse gebouwen. Toen na enkele jaren bleek dat men Haerlem Jaarboek 2000

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 240