De initiatiefnemers tot de jeugdafdeling begeleidden de groep in de eerste jaren nog intensief: mej. L.C.W. van Dusschoten met documenta tiewerk, archivaris J.J. Temminck o.m. met lessen oud schrift en de archi tect J. van Brugge door de jongens en meisjes te betrekken bij historisch en archeologisch onderzoek in en onder oude panden in de binnenstad. De verwachting van de meeste bestuursleden van Haerlem was dat dit initiatief na enkele jaren wel zou doodbloeden. Niemand heeft vermoed dat hier de kiem lag voor een van de meest actieve en productieve onder delen van het werk van de Vereniging Haerlem in de komende decennia. —240- De ietwat gedwongen omschakeling van archeologisch naar historisch werk en het openstellen van de groep ook voor ouderen, heeft in die bloei en groei een rol gespeeld, maar wellicht nog meer het enthousiasme van een aantal jonge (amateur-) historici die de Werkgroep zouden gaan lei den. Met ere mag hier dan Bert Sliggers worden genoemd die aan de wieg stond, vanaf het begin tot 1985 voorzitter was en die veel projecten trok. Maar ook zijn opvolgers als voorzitter: Ben Speet, een Amsterdams his toricus (1985-1990), Tony Lindijer (1991-1995) en Marcel Bulte (1996- heden) wisten een zodanig enthousiasme uit te stralen dat er een con stante stroom van onderzoeken, publicaties en tentoonstellingen volgde. De hwh kreeg haar onderkomen in De Hoofdwacht, waar men bijna iedere woensdagavond bij elkaar kwam. Het aantal leden van de werk groep varieerde van 15 tot 30 en verschillende van hen hebben in de loop der jaren behalve hun medewerking aan groepsprojecten ook privé boe ken en artikelen gepubliceerd, soms over onderwerpen die oorspronke lijk in de werkgroep waren aangekaart. In het nu volgende overzicht zijn die privé-publicaties niet opgenomen. Een eerste project van de pas gestarte werkgroep was het toegankelijk maken van het archief van koperslagerij Van Boekhoven die tussen 1875 en 1914 op het adres Spaarnwouderstraat 43 was gevestigd. Bij een histo risch onderzoek in het pand trof men de archivalia aan in een dichtge timmerde kast. De circa 370 verschillende brief- en rekeninghoofden van Haarlemse bedrijven zouden in de komende jaren materiaal opleveren voor tal van publicaties en tentoonstellingen. Ook werden in dit jaar beerputten achter Zijlstraat 94, Lange Raamstraat 34 en op de plaats van de voormalige winkelpanden van Hensen, hoek Koningstraat/Paarlaar- steeg onderzocht. Het gevonden materiaal werd zo mogelijk gerestau reerd, samen met Haarlemse archeologen, en bewaard. In 1975 volgde een onderzoek in de kelders van het Maranka-gebouw aan de Lange Veerstraat en werden, met name door Peter Hammann en Pieter Handgraaf, de eerste pogingen gedaan om de molen De Veer te laten restaureren. Haerlem Jaarboek 2000

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 242