de Vleeshal een tentoonstelling onder dezelfde naam werd gekoppeld. Ook werd een tentoonstelling georganiseerd 'Drinken en Klinken in Kennemerland', eveneens in de Vleeshal en opnieuw met bijbehorende publicatie. In november van dat jaar startte de restauratie van molen De Veer, de inventarisatie van de eerste stenen werd voortgezet, met het Frans Halsmuseum werd afgesproken dat de groep zou gaan assisteren bij de restauratie van houten historische voorwerpen en de leden kregen een cursus oud schrift aangeboden. Voorwaar een productief jaar. In 1981 werd begonnen met werkzaamheden voor een boek over het Brinkmann-complex, en voor een boek over Haarlem in de Franse tijd. -243- De zomerpostzegels verleenden 5000,- subsidie voor het opzetten van een bescheiden restauratieatelier voor houten voorwerpen. In 1982 verscheen het boek Brinkmann aan de Grote Markt waarin twee hoofdstukken werden verzorgd door leden van de hwh. Er waren inmiddels 450 eerste stenen 'gevonden' en op 7 mei 1982 werd voor het eerst in vele jaren weer de 'vang gelicht' van een geheel gerestaureerde molen De Veer. Peter Hammann publiceerde als deel I in de reeks Haarlemse Miniaturen het boekje Molen De Veer en kreeg van Haerlem de zilveren legpenning voor zijn inzet voor het behoud van de molen. In 1983 volgde de tentoonstelling 'Een kalme Omwenteling, enkele aspecten van de geschiedenis van Haarlem en omgeving 1785-1813' in het Frans Halsmuseum. Het initiatief was gekomen van Jaap Temminck, de organisatie lag bij het Frans Halsmuseum, het Historisch Museum Zuid- Kennemerland, het gemeentearchief en de hwh. Aan de bundel opstellen bij de tentoonstelling had vooral de Werkgroep veel bijgedragen. Voorbereidende werkzaamheden werden gestart voor een hofjestentoon stelling, een tentoonstelling over 400 jaar Haarlemmerhout en een onder zoek over Haarlem in de crisistijd 1929-1940. Dit laatste project zou later van de lijst van werkgroepprojecten worden afgevoerd. De tentoonstelling over de Haarlemse hofjes zou in 1984 plaatsvinden. In de bundel Beschermd Bestaan leverde de Werkgroep drie artikelen. Aan het boek Haarlemmerhout 400 jaar werden twee artikelen geleverd en er werden voorbereidende werkzaamheden verricht voor een boek over het Spaarne. De huisvesting in de Hoofdwacht werd tijdelijk ver ruild voor de werkplaats van het Historisch Museum Zuid-Kennemer- land aan het Nieuw Heiligland 11-13, waar ook het restauratieatelier kon worden ingericht. In de reeks Haarlemse Miniaturen verscheen het resul taat van het eerste-stenen-onderzoek: De eerste steen gelegd door Tevens werd begonnen met een serie avonden waarop oude Haarlemse films vertoond werden: 'Bewegende beelden uit het Haerlemsche verle den'. De eerste avond trok al direct 400 bezoekers! A.G. VAN DER STEUR

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 245