Noord-Nederlands Muziekgeschiedenis en ook afzonderlijk, de studie Marschen en Marschmuziek in het Nederlandsche leger der 18e eeuw. Een aantal van de door Enschedé gevonden marsen werd gebruikt bij de inhuldiging van Koningin Wilhelmina in 1898 en later ook in Duitsland.2'» Bij het i2'A-jarig bestaan van Amstelodamum in 1912 verscheen van zijn hand het boek Oude Schutterij Marschen. Bij zijn publicaties over psalmen had vooral de wijze waarop de psal men ritmisch werden uitgevoerd zijn aandacht. In het Tijdschrift der Vereeniging voor Noord-Nederlands Muziekgeschiedenis verscheen zijn -22- belangrijke artikel over Cornelis de Leeuw. Op orgelgebied was Enschedé een groot deskundige en bracht hij vele adviezen uit. De Vereeniging voor Noord-Nederlands Muziekgeschie denis gaf zijn Dispositiën van Kerk-orgelen, welke in Nederland werden aangetroffen, naar een handschrift van 1815 uit. In de nrc schreef hij enige feuilletons over orgel en orgelbouw waarmee hij een groot publiek bereikte. In het Gedenkboek aangeboden aan Dr. D.F. Scheurleer lever de hij een bijdrage 'Oude en moderne orgels - sleeplade of pneumatische lade'. In 1915 verscheen in het Bredius-album 'Het oude groote orgel in de Sint Bavokerk te Haarlem'. Van 1896 tot 1911 was hij bestuurslid van de Vereeniging voor Noord- Nederlands Muziekgeschiedenis, de eerste jaren, tot 1907, tevens secreta ris. Ook redigeerde hij vele jaren het tijdschrift van deze vereniging. Verder was hij medeoprichter en lid van de Nederlandschen Klokken- en Orgelraad. In 1904 verscheen van zijn hand een populair overzicht Dertig jaren muziek in Holland (1670-1700); in 1908 Nederlandsche Musicalia, alfa betische titellijst, een uitgave van de Vereeniging voor Noord-Nederlands Muziekgeschiedenis; in 1911 Roepen en zingen van den Amsterdamschen ratelwacht-, in 1918 in een fraaie uitgave van Op de Hoogte een brochure over draaiorgels; en in 1920 het aardige boekje van de Vereniging Haerlem Haarlem en de muziek van 1700 tot 1850. Dit laatste was een nadere uitwerking van een lezing voor Haerlem waarover wij in de dag boeknotities van Enschedé lezen dat hij zijn voordracht aanbood in janu ari 1917 voor 50,- zonder en voor 60,- mèt pianobegeleiding. Enkele dagen later kreeg hij bezoek van Tadema 'die niet toehapt voor 50,-. Overeengekomen 25,-. Beter een half ei dan een leege dop. Hij wilde me nog lekker maken met drukken van prentjes, waarvoor ik me zonder honorarium niet heb laten vinden'.26» De restauraties van de oude orgels in de Luthersche Kerk te 's-Gravenhage en in de Hersteld Evangelisch Luthersche Kerk te Amsterdam stonden onder leiding van Enschedé. Privé verzamelde hij muziekinstrumenten uit de tweede helft van de achttiende eeuw. Haerlem Jaarboek 2000

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 24