Joke Spaans schreef een belangrijk artikel over Toverij in Haarlem in de 16de en 17de eeuw (1986); A.D. de Jonge over regenten en gezelschappen voor vrijetijdsbesteding in Haarlem in het laatste kwart van de 18de eeuw en Kitty Kilian over de Haarlemse loterij van 1606-1607. In het jaarboek 1990 verscheen een vertaling van een belangrijk artikel van Elisabeth de Bièvre, eerder verschenen in Art History. 'Deugd en geweld, over het cultuurbeleid van het stadsbestuur in de eerste halve eeuw na het beleg'. In 1994 en 1995 verschenen enkele stukken die in rela tie stonden met 750 jaar Haarlem: het Stadsrecht van 1245 door dr. J.G. -252- Kruisheer, 'Zicht op Haarlem' (actueel i.v.m. de plannen voor het Enschedé-complex) door drs. C.O.A. Schimmelpenninck van der Oye en de 'feestredes' van prof.dr. Ed Taverne en prof.dr. E.H. Kossmann. In het jaarboek 1997 publiceerden Wim de Wagt en Florence Koorn enkele arti kelen over de v.m. HBS-b, actueel in verband met de plannen voor grote veranderingen in het Raaksgebied. De officiële uitreiking van het eerste exemplaar van het jaarboek, in aanwezigheid van auteurs, drukker, bestuur en redactie, was een initiatief van voorzitter Van Luyken. Dit geschiedde meestal 'op locatie', dat wil zeggen in een gebouw waaraan in het jaarboek een artikel was gewijd: Eindenhout, Teylers Hofje, Haringbuys, HBS-b, Lutherse Kerk en derge lijke. Tevens werd het traditie dat de auteur van dit artikel bij die gele genheid kort iets over zijn onderzoek vertelde. Tussen 1891 en 1921 was het Jaarboekje voor de stad Haarlem van Janssen van Raay verschenen. Hierin stond o.m. een jaarlijkse Kroniek van de stad en een aantal necrologieën van bekende Haarlemmers die in dat jaar waren overleden. Beide tradities werden dus in 1930 door Haerlem voortgezet. Het opnemen van necrologieën in het jaarboek van de plaatselijke historische vereniging was in de eerste helft van de twin tigste eeuw ook bij onze zusterverenigingen gebruikelijk, maar langza merhand werd dit vrijwel overal afgeschaft. In de eerste plaats omdat het steeds moeilijker werd een keuze te maken uit de steeds groter worden de bevolking van de stad en in de tweede plaats omdat het voor een redactie veel werk vraagt: het benaderen en begeleiden van auteurs die vaak weinig schrijfervaring hebben, het verkrijgen van een portretfoto en - in vroeger jaren - een facsimile van een handtekening etc. Haerlem heeft er echter bewust voor gekozen de traditie te handhaven omdat blijkt dat de reeks - die in Haarlem met een onderbreking tussen 1921 en 1929 dus al vanaf 1891 loopt - in een grote behoefte voorziet: in het jaar van verschijnen omdat vele lezers van het jaarboek wel een of meer van de beschrevenen gekend hebben en later omdat het de eerste bron is voor degenen die iets over een redelijk bekende Haarlemmer willen weten. Haerlem Jaarboek 2000

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 254