200i C.L. Hoogewerf, Het Haarlemse Stadsrecht (1245). Inleidende beschouwingen, tekst, vertaling en artikelsgewijs commentaar, diss. Amsterdam (Cabeljauw Pers) 2001, 324 31 p, geïll. Dankzij een speciale voorintekening, eind 2000, werd het de leden van Haerlem mogelijk gemaakt om voor een geringe prijs een exem plaar aan te schaffen van de dissertatie van C.L. Hoogewerf over het Haarlems stadsrecht. 163 leden van Haerlem bestelden het boek en drukten voor een belangrijk deel de drukkosten van het proefschrift. Behalve de delen in de Haerlem-Reeks en de Jaarboeken zijn deze publi- -267- caties eigendom van de verschillende uitgevers en berusten de voorraden dus ook niet bij Haerlem. Verschillende titels van de Haerlem-Reeks, de Jaarboeken en de oude uitgaven van Haerlem die nog bij Uitgeverij Bohn waren verschenen, zijn nog steeds tegen geringe bedragen leverbaar en worden ieder jaar achterin het Jaarboek vermeld. Van tijd tot tijd wordt er binnen het bestuur gesuggereerd deze oude uitgaven maar eens tegen 'ramsj'-prijzen op te ruimen. Een meerderheid acht echter het service idee voor (nieuwe) leden, die nog steeds de boeken tegen geringe bedra gen kunnen aanschaffen, van groter belang dan een snelle omzet. 12. Haerlem-prijs Een voorstel van Van der Steur in 1969 om een tweejaarlijkse prijs in te stellen voor een grotere studie over een aspect van de Haarlemse geschie denis en het resultaat dan in het Jaarboek Haerlem te publiceren, was toen nog niet haalbaar. In 1980 bleek dit echter wel mogelijk, dankzij de Ir. F.E.D. Enschedé-Stichting die zich bereid verklaarde eenmaal per twee jaar j 2500,- hiervoor beschikbaar te stellen. Er werd een jury benoemd, bestaande uit dr. P. Biesboer, prof. dr. P.A. Henderikx en drs. J.J. Temminck (secretaris) die het bestuur adviseert over de eventuele toe kenning van de prijs. Voor het eerst werd de prijs in 1981 uitgereikt. Meestal geschiedde dit in een speciale bestuursvergadering in de Hoofdwacht en hield de laureaat een inleiding over zijn of haar onder zoek. In 1995 nam L. Zoodsma het jury-secretariaat van Temminck over. Vanaf 1981 zijn de volgende prijzen uitgereikt: 1981 A.F.J. Niemeyer, voor zijn studie Die vene bi Haerlem. Het onderzoek hiervoor werd later door de auteur uitgewerkt in een doctoraalscriptie Metten Westeynde andie Vredesloet (1986) en een artikel in het Jaarboek Haerlem. Er waren vijf inzendingen. A.G. VAN DER STEUR

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 269