het gebruik van de Bibliotheek REGLEMENT GEMEENTE HAARLEM. VOOR DER Art. 1. De bibliotheek der gemeenle Haarlem is behalve op Zondagen, algemeen ei'kende Christelijke feestdagen en de dagen, waarop de sluiting door Burgemeester en Wethouders zal zijn bevolen, dagelijks geopend van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uren. Art. 2. Onder toezicht van Burgemeester en Wethouders wordt het beheer over de bibliotheek gevoerd door den bibliothecaris volgens eene dooi' den Raad vastgestelde instructie. Ieder* die van de bibliotheek gebruik wenscht te maken, is gehouden zich te onderwerpen aan de bepalingen van dit reglement. Art. 4. De bibliothecaris heelt het recht den personen, die tegen dit reglement handelen* den toegang tot en het gebruik van de bibliotheek te ontzeggen, behoudens beroep op Burgemeester en Wethouders. Hij neemt voorts ten opzichte van de bezoekers alle maatregelen, die hij in het belang van clen dienst en ter handhaving van de orde nuttig oordeelt. Art. 5. Het' is v of de orde t de bibliotheek te rooken, gesprekken te Art. 6. Hem, die een werk. verlangt te raadplegen, wordt dit door den bibliothecaris of den amanuensis verstrekt. De bibliothecaris is bevoegd zekere veel geraadpleegde werken in eene afzonderlijke kast te plaatsen en den bezoekers toe te staan die zonder zijne tusschenkomst te gebruiken. De bezoekers der bibliotheek hebben geen toegang tot de eigenlijke boekerij. Art. 7. De daartoe aangevraagde werken worden buiten de bibliotheek in leen gegeven voor een door den bibliothecaris te bepalen tyd, welke in den regel niet langer is dan 3 weken, behoudens verlenging, indien het werk niet door een ander ter leen is gevraagd. Het uitgeleende werk moet binnen den gestelden termijn door den leener worden terugbezorgd. De bibliothecaris is echter bevoegd om, indien hij het noodig acht, het werk vóór het verstrijken van den termijn terug te eischen. Art. 8. Een ieder, die een werk buiten de bibliotheek in leen wenscht te ontvangen, is verplicht eene schriftelijke verklaring te onderteekenen, dat hij de bepalingen van dit reglement kent en zich daaraan onderwerpt. Deze verklaring behoeft slechts eenmaal te geschieden. Art. 9. De bibliothecaris is bevoegd het gebruik van boeken buiten de bibliotheek te weigeren, behoudens beroep op Burgemeester en Wethouders. Art. 10. ordl buiten de bibliotheek in 1 gegeven, dan nadat ontvangbewijs heeft onderteekend en afgegeven, waarop Geen wei de leenei' ei vermeld zijn de titel en, zoo mogelijk, het catalogusnummer van het wei b. de slaat, waarin het werk zich bevindt; c- de termijn, waarvoor het wordt uitgeleend; d, de datum van ontvangst; e. de bijzondere voorschriften, welke krachtens het derde lid art. 14 op het gebruik mochten zijn gesteld. Voor elk werk of gedeelte van een werk, indien dit afzonderlijk wordt uitgeleend, wordt een afzonderlijk ontvangbewijs afgegeven. Art. 11. Wordt aan iemand buiten de gemeente een werk ter leen gezonden, dan wordt het ontvangbewijs ter onderteekening daarbij ingesloten. De leener is verplicht onmiddellijk na de ontvangst het bewijs daarvan onderteekend en vrachtvrij terug te zenden. Ontvangt hij het werk in een anderen staat, dan waarin het is verzonden, dan teekent hij dit op het ontvangbewijs aan. De verzending geschiedt voor rekening en voor risico van den aanvrager, die ook verplicht is voor de vrachtvrije terugzending zorg te dragen. Art. 12. Wanneer een werk na gebruik beschadigd of in het geheel niet wordt teruggegeven, bepaalt de bibliothecaris welke schadevergoeding door den gebruiker verschuldigd is. Deze krijgt daarvan schriftelijk kennis en is gehouden de vergoeding binnen acht dagen te betalen. Bij weigering van betaling wordt hem het gebruik der bibliotheek ontzegd, behoudens zijne aansprakelijkheid tot vergoeding. Art. 13. Zoodra een uitgeleend werk in de bibliotheek terugkeert, wordt het daarvoor afgegeven ontvangbewijs vernietigd of, desverlangd. teruggeven of ten koste van den leener teruggezonden. Bij vermoeden van toegebrachte schade geeft de bibliothecaris in de plaats van het ontvangbewijs eene verklaring, inhoudende wanneer het werk is terug ontvangen. Het ontvangbewijs wordt in dit geval eerst na de vereffening der zaak vernietigd of teruggegeven. Art. 14. Het is verboden in een werk der bibliotheek aanteekeningen of vouwen te maken. Het vervaardigen van doortrekken of afbeeldingen is zonder uitdrukke lijke toestemming van den bibliothecaris niet geoorloofd. Bij het gebruik van handschriften, kaarten en alle andere werken, waarvoor zulks door den bibliothecaris noodig wordt geoordeeld, moeten de door hem gegeven bijzondere voorschriften in acht worden genomen. Art. 15. De bibliothecaris wijst de werken aan, welke, hetzij om hunne kostbaarheid of zeldzaamheid, hetzij omdat zij dagelijks in de bibliotheek noodig zijn, in den regel niet buiten de bibliotheek in leen worden gegeven. vervaardigt, is gehouden, i exemplaar daarvan aan Hij, die met behulp der bibliotheek een vi wanneer hij het in druk doet verschijnen de bibliotheek af te staan. Art. 17. Hetgeen bij dit reglement is bepaald omtrent de werken der bibliotheek, is ook toepasselijk op de aan de bibliotheek in bruikleen afgestane werken, voor zoover door den rechthebbende daaromtrent geene bijzondere voorwaarden zijn bedongen. Art. 18. De bepalingen i het dit reglement gelden ook voor den bibliothecaris •igo personeel der bibliotheek. Aldus vastgesteld door den liaad der gemeente Haarlem, by besluit van 1 Maart 1899 n". 5. De Burgemeester B O R E E L. De Secretaris, P IJ N A C K E R. "25" Te Haarlem gedrukt bij de Erven F. BOHN. Reglement voor de Stadsbibliotheek, 1899. (Stadsbibliotheek, Haarlem) A.G. VAN DER STEUR

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 27