Loghem ontworpen huizen in Tuinwijk-Zuid aan de bewoners. Haerlem stuurde een adres aan de gemeente die eigenaar is van het complex, over het gevaar dat hierdoor de eenheid van het ensemble op onherstelbare wijze verstoord zou kunnen worden.^' Er gebeurde toen niets, maar in 1991 kwamen dezelfde plannen weer boven en opnieuw schreef Haerlem het gemeentebestuur hierover. Na restauratie besloot de gemeente tot geleidelijke verkoop van de panden. Een vereniging van eigenaren tracht het karakter van het complex te behouden. -282- 20. Monumentenverordening en monumentencommissie In februari 1983 hadden de bestuursleden Phaff, Van der Steur en Beelaerts een gesprek met de Haarlemse wethouder A.F. Kraak, o.a. over de instelling van een gemeentelijke monumentencommissie. Amsterdam, Utrecht en Breda hadden reeds zo'n commissie, die fungeerde als advies orgaan en klankbord voor het gemeentebestuur. De wethouder verzocht de vraag een klein jaar te willen aanhouden, i.v.m. de reorganisatieplan nen van het gemeentelijke apparaat. Toen hierop verder geen reactie kwam, oefende Haerlem in 1985 opnieuw druk hiertoe uit. In 1986 hadden de bestuursleden Van Steijnen, Uittenhout en Van der Steur een gesprek met directeur Hylkema van de Academie van Bouw kunst te Amsterdam, over het functioneren van de monumentencommis sie in Utrecht.15' Aan de hand hiervan werden nadere voorstellen aan het gemeentebestuur van Haarlem gedaan. In 1988 bleek het te gelukken en ging een commissie van start, waarin namens Haerlem het bestuurslid Van Steijnen zitting nam. 21. Zocher-monument in Hout, 1984 In het kader van 400 jaar Haarlemmerhout stelde Haerlem voor om in de Hout een monument voor de landschapsarchitect J.D. Zocher (1791- 1870), die algemeen wordt beschouwd als de grondlegger van de huidige Hout, te plaatsen. Aan dit plan is geen uitvoering gegeven. 22. Lindebomen op Prinsenhof, 1984 De rij lindebomen op het Prinsenhof, evenwijdig geplant aan de gevel van het Prinsenhofgedeelte van het stadhuis, was verdwenen en ervoor in de plaats was één nieuwe boom geplant op een willekeurige plaats. Haerlem verzocht in april 1984 aan de gemeente om de historische bomensituatie, waarschijnlijk in 1591 ontstaan, weer te herstellen. Dat gebeurde en thans staan er weer vier linden, evenwijdig aan de gevel. Haerlem Jaarboek 2000

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 284