J.A.G. van der Steur gebouwde Villa Eikenrode aan de Heerenweg onder Heemstede, te behouden. Het was een van de weinige nog vrijwel authen tieke neorenaissance landhuizen van deze van oorsprong Haarlemse architect. Bouwkundig was het pand in goede staat, de indeling was nog oorspronkelijk, het interieur was nog geheel aanwezig, compleet met betimmering, tegelvloeren e.d. Het park eromheen, een ontwerp van de landschapsarchitect L.A. Springer, vormde een fraaie eenheid met het huis. De eigenaar, projectontwikkelaar A.A. Witkamp, wilde het oude huis slopen en vervangen door een appartementencomplex. Het pand stond al enige jaren leeg en was gekraakt door een groep jongeren die -289- hart voor het gebouw hadden. Na enkele inleidende gesprekken verzocht Haerlem in 1990 aan de Rijksdienst het pand op de Monumentenlijst te willen plaatsen. Toen dit werd afgewezen besloot de vereniging om samen met de Bond Heemschut en de Vereniging Oud-Heemstede-Bennebroek in beroep te gaan bij de Raad van State. Het bestuurslid Van der Steur gaf in augustus 1991 een mondelinge toelichting op de bezwaren in een daartoe belegde hoorzitting. Hangende de procedure werd het pand echter op 26 oktober 1992 door brandstichting vrijwel geheel verwoest. Omwonenden hadden lieden in overalls met benzineblikken zien lopen maar er kon niet wor den bewezen dat deze daar in opdracht van de eigenaar liepen! 'Ons rechtsgevoel is ernstig geknakt' aldus het jaarverslag van Haerlem over 1992. Kort na de brand verrees het appartementencomplex. 38. Referendum Brouwersvaartgebied, iggi Op 6 maart 1991 organiseerde de gemeente Haarlem een referendum over twee hete hangijzers in de gemeentepolitiek: 1. Bent U voor of tegen het bebouwen van het Brouwersvaartgebied (het terrein tussen Brouwers vaart, Westelijke Randweg, Zijlweg en Korte Zijlweg) en 2. Bent U voor of tegen het bebouwen van een deel van de Verenigde Polders (ten zui den van het zwembad in Schalkwijk). Haerlem had zich in de jaren ervoor al diverse malen intern uitge sproken voor behoud van het groene gebied rond de stad en was dus, genuanceerd, tegen bebouwing van het Brouwersvaartgebied. Ook onze zusterorganisatie Ons Bloemendaal was hier tegen en via Wim van Luyken, bestuurslid van beide organisaties, kwam het voorstel om samen in een advertentie in het Haarlems Dagblad, op te roepen tot tegenstem men wat betreft het Brouwersvaartgebied. De zéér grote en opvallende advertentie (Van Luyken's vak was communicatie) bevatte de zinsnede 'Toon méér visie dan de bestuurders!'. Dit schoot bij een aantal (bestuurs)leden in het verkeerde keelgat. A.G. VAN DER STEUR

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 291