Ook de schoonheidscommissie keurde de plannen af en er kwam een nieuw plan van een andere architect. Weer een moderne invulling maar door het vele glas en de klassieke vorm van de gevels veel beter passend tussen de bestaande gevels. Haerlem heeft dus over het nieuwe plan geen actie gevoerd, in tegenstelling tot andere groeperingen in de stad die of de plek wilden open laten, of historiserende nieuwbouw wensten. Dit zwij gen van Haerlem werd niet door alle leden in dank afgenomen. Er waren leden die protesten van Haerlem hadden verwacht, maar er waren ook leden als Sipkes die in 1996 in een ingezonden brief in het Haarlems -292- Dagblad schreef dat Haerlem zich had moeten uitspreken vóór het bouw plan. Het bestuur stelde dat de vereniging beslist niet tegen elke vorm van nieuwbouw in de oude stad was, mits deze van hoge kwaliteit was. In de Nieuwsbrief van februari 1996 schreef het bestuur dat zij van harte instemde met het ontwerp zoals dat er toen uitzag. Ook nadat het gebouw gereed was bleven er vóór- en tegenstanders. In 1998 herhaalde Haerlem nog eens haar standpunt inzake nieuwbouw in de oude stad. 41. Frederikspark, igg2-igg8 De gemeente ontwikkelde begin jaren negentig plannen voor de bouw van woningen in het Frederikspark op de plaats van het gesloopte Sport- fondsenbad. Omwonenden verenigden zich in een stichting tot behoud van het Frederikspark met als doel iedere bebouwing op de vrijgekomen plek tegen te gaan. Haerlem verklaarde sympathie te hebben voor het streven van de stichting, de geplande bebouwing te grootschalig te vin den, maar verklaarde nadrukkelijk niet tegen elke vorm van bebouwing te zijn. Met name viel volgens Haerlem te denken aan een gebouw dat qua uiterlijk zou lijken op de witte villa's die reeds rond het park gegroe peerd stonden. De Stichting ging voort met haar werk met als resultaat dat er een monumentenstatus voor het park werd aangevraagd, waardoor geen nieuwbouw meer mogelijk zou zijn. Haerlem betoonde, na enige delibe ratie en overleg met de Stichting, adhesie aan de monumentenaanvraag, een aanvraag die in de zomer van 2000 door het Rijk werd gehonoreerd. 42. Enschedé/Appelaar-complex, iggj-heden Een van de grootste nieuwbouwprojecten in de oude stad en een project waar Haerlem zich zeer veel inspanning voor getroost heeft, is het gebied tussen Klokhuisplein, Damstraat, Spaarne en Bakenessergracht, waar de gebouwen van Johan Enschedé Zonen stonden. In 1987 had de ge meente Haarlem het gebouwencomplex gekocht en in 1993 waren de plannen zo ver gevorderd dat de sloop van de meeste gebouwen voor de Haerlem Jaarboek 2000

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 294