tweede fase in de goedkeuring van de plannen. Gevolg van deze adver tentie was dat ruim 3000 personen bij de provincie bezwaar maakten tegen de plannen. In 1997 bleek dat de bezwaren bij de provincie evenmin resultaat had den als een jaar eerder bij de gemeente, waarop Haerlem besloot dat de zaak belangrijk genoeg was om - opnieuw samen met Heemschut, Vrienden Grote Kerk en Wijkraad Binnenstad - in beroep te gaan bij de Kroon, in casu bij de Raad van State. Hiertoe werd een advocatenkan toor in de arm genomen, met de financiële gevolgen van dien. Binnen de gemeente Haarlem was niet iedereen enthousiast over het besluit: enke- -295- le raadsleden zegden hun lidmaatschap van de vereniging op en ook bin nen het bestuur van de vereniging waren er kritische geluiden te horen. De pleidooien in Den Haag hadden, tot grote verontwaardiging van gemeentebestuur en provinciaal bestuur, tot gevolg dat de Raad van State in 1998 tot voorlopige schorsing van de bouw besloot, mede omdat - zo hadden de bezwaarden meegedeeld een nieuwe gemeenteraad die bin nen enkele maanden verkozen zou worden, wel eens anders over de plannen zou kunnen denken. Inderdaad trok een nieuwe raad later in het jaar de plannen in. Er werd een andere architect gezocht, de bouwhoog te werd verlaagd, het gat in de noordwand van de Damstraat verdween en de Nauwe Appelaarsteeg bleef gehandhaafd. Ondanks het feit dat de ingreep in dit stukje oude stad wel erg grootschalig blijft, dat de bouw van twee grote gebouwen (rechtbank en hotel) aan de noord- en zuidwanden van de Damstraat de levendigheid van deze straat niet zullen verhogen en tenslotte dat de ingang van de parkeergarage een moeilijk punt blijft, ziet het er thans naar uit dat de grootste onheilen zijn voorkomen. Overigens heeft het gemeentebestuur besloten om organisaties als Haerlem vroegtijdig te informeren en met hen om de tafel te gaan zitten ter bespreking van de plannen. 43. Stadsschouwburg Wilsonsplein igg^-heden In de oorspronkelijke plannen voor nieuwbouw op het Enschedé-com- plex was behalve een rechtbank ook een nieuwe schouwburg voorzien. Daartoe zou het gebouw van Van der Steur aan het Wilsonsplein leeg komen te staan. In 1993 betoogde Haerlem in een brief aan b en w dat het gebouw beslist niet gesloopt mocht worden. Mocht het gebruik als schouwburg komen te vervallen dan zou er volgens Haerlem een zinnige bestemming moeten worden gezocht, waarbij het karakteristieke interi eur en exterieur zoveel mogelijk gespaard dienden te worden. Er volgde geen reactie van het gemeentebestuur en het onderhoud van het gebouw dat al enkele jaren tevoren was gestaakt werd niet hervat. A.G. VAN DER STEUR

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 297