In het nieuwe collegeprogramma werd weliswaar gesproken over handhaving van het gebouw, maar wat de bestemming zou worden was onduidelijk en het onderhoud werd niet hervat. Haerlem achtte de situ atie zo zorgelijk dat zij in juni 1994 de minister verzocht het gebouw op de Rijksmonumentenlijst te plaatsen. Kort erop werd in de schouwburg de jaarlijkse ledenvergadering gehouden, met een rondleiding en een lezing van bestuurslid A.G. van der Steur over de architectenfamilie Van der Steur en in het bijzonder over ir. J.A.G. van der Steur en zijn schouw burg. Inderdaad besloot de minister in 1995 tot voorlopige bescherming, -296- tot grote vreugde van Haerlem. Toen in 1998 de Raad van State de plan nen voor het Appelaarcomplex torpedeerde werd een nieuwe schouw burg aldaar zeer onzeker. In de nieuwe plannen voor dit terrein is de schouwburg dan ook geschrapt. Inmiddels was de gemeente weer begonnen het achterstallige onder houd van het gebouw aan te pakken en werd een renovatieplan voor het gebouw opgesteld met de bedoeling het technische deel van het gebouw aan de kant van de Leidsevaart geheel te vernieuwen en te vergroten en de oude schouwburgzaal intact te laten. In februari 1999 richtte Haerlem zich tot b en w met enkele details bij de renovatie: uitbreiding van het toneel tot een oppervlak van 12 x 12 meter, zichtlijnen in de zaal verbete ren zonder de klassieke opzet van de zaal te veranderen, de foyers c.a. representatiever te maken en het gebouw van buiten de monumentale uitstraling terug geven. Heel opvallend was dat, waar de schouwburgdi rectie aan het begin van de jaren negentig steeds in alle toonaarden had beweerd dat het oude gebouw beslist niet meer voldeed en ook na gedeel telijke herbouw niet zou voldoen, een nieuwe directie thans het gebouw prijst als een van de fraaiste theaterzalen in Nederland die met een aan tal ingrepen geheel gereed gemaakt kan worden om het publiek van de 21ste eeuw te ontvangen! In de huidige plannen wil men de zaal zelfs geheel intact laten. 44. Grote Markt 16, iggj In 1907 werd het zgn. 'Vischhuisje', Grote Markt 16, tussen de Vleeshal en de Verweyhal afgebroken en met instemming van Haerlem in historische trant opnieuw opgebouwd.1?) Sedertdien huisvestte het een souvenirwin keltje. Nadat het huurpand de bestemming Verweyhal had gekregen en onderin de Vleeshal het Archeologisch Museum was gevestigd kwam er behoefte aan een nieuwe entree voor de drie musea. De gemeente besloot daartoe het 'vischhuisje' te bestemmen en maakte plannen de onderpui van het huisje af te breken en te vervangen door een geheel glazen entree dat iets buiten de rooilijn zou uitsteken. Op het laatste moment de sta- Haerlem Jaarboek 2000

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 298