In de hal van de Hoofdwacht hangt een bijzonder mooie, grote plattegrond van de stad Haarlem. Deze is gemaakt in 1688 door de Haarlemse schilder, graveur, schrijver en dichter Romeyn de Hooghe (1645-1708). Rond de eigenlijke plattegrond zijn ver schillende stadsgezichten afgebeeld zoals stadhuis, Vleeshal, Grote Kerk, Bakenesserkerk en Prinsenhof. Op het omslag van dit jubileumjaarboek staat deze plattegrond van Romeyn de Hooghe. De oude stads gezichten zijn echter vervangen door nieuwe afbeeldingen van gebouwen waarvoor de Vereniging Haerlem in de afgelopen honderd jaar actie heeft gevoerd. Op de voorkant staan van boven naar beneden: In 1937 waren er serieuze plannen om de Bakenes- sergracht te dempen. Haerlem verzette zich hier met kracht tegen en mobiliseerde ook een groot aantal andere geestverwante verenigingen. Uiteindelijk ging demping niet door, maar in 1958 kwam het plan weer aan de orde. Toen waren de tegenstanders gelukkig in de meerderheid: de gracht werd niet gedempt. In plaats daarvan werden in 1962 de wal- muren gerestaureerd. Gevelsteen Het Scheepje Vrijwel vanaf het begin van haar bestaan heeft de Vereniging Haerlem aandacht besteed aan gevelste nen in de stad. Door de jaren heen heeft Haerlem stenen gekocht, bewaard, gerestaureerd en zo mogelijk teruggeplaatst. Een van deze stenen, Het Scheepje, is in 1998 gepolychromeerd en terugge plaatst op de gevel van Houtmarkt 7. Het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland wilde in 1986 voor de uitbreiding van de griffie enkele nieuwe kantoorpanden bouwen. Dit hield in dat er een aan tal 19' eeuwse villa's langs de Paviljoenslaan zouden moeten verdwijnen. Uiteraard was Haerlem tegen. Er werd een Stichting Welgelegen opgericht die als enig doel had de sloop te voorkomen. De zaak werd groots aangepakt. De climax vormde een 'feestelijke protestmanifestatie' in de grote zaal van het Haarlemse Concertgebouw op 25 november 1986. Dankzij de protesten werden in maart 1987 de bouw plannen door de provincie aangepast. De villa's staan er nog en zijn kort geleden gerestaureerd. Vanaf 1919 huurt de Vereniging Haerlem dit gebouw van de gemeente. Het interieur werd in 1921 ingrij pend gerestaureerd voor het toen enorme bedrag van 13.000, dat geheel door de vereniging werd betaald. Ook bekostigde de vereniging grotendeels een opknapbeurt van het interieur in 1961. In de jaren Vervolg zie achterflap

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 2