50. janskliniek en jansstraat, iggg-heden In september 1999 richtte Haerlem zich tot de gemeente over de toekomst van het noordelijke deel van de Jansstraat. Er waren daar drie nieuw bouwprojecten in voorbereiding: aan de westzijde een nieuwe Janskliniek en aan de oostzijde, sloop en nieuwbouw van de voormalige Nutsspaarbank (hoek Jansstraat Korte Jansstraat, een ontwerp uit 1925 van architect J.J. van Noppen) en nieuwbouw en restauratie van de pan den Jansstraat 1, 3 en 5 (hoek Jansstraat Nieuwe Gracht). De nieuw bouw op de plaats van de Janskliniek wordt omschreven als niet passend in de historische binnenstad. De sloop van de v.m. Nutsspaarbank wordt -299- betreurd: 'het gebouw heeft qua vormgeving, school en materiaal zodani ge kwaliteiten dat een herbestemming van dit beeldbepalende pand onderzocht zou moeten worden'. Bij de renovatie van de panden op de hoek van de Nieuwe Gracht wordt de vrees uitgesproken voor gevel ver nieling omdat de monumentenpanden 1 en 3 met een verdieping ver hoogd zouden moeten worden en van nr. 5 zal worden getracht er een 'nieuw' monument van te gaan maken. De voornaamste strekking van de brief was dat het hier duidelijk ontbrak aan beleid bij de gemeente en dat fantasieloze bouwplannen van profijtzoekende ontwikkelaars op die wijze aan de oostzijde van de Jansstraat uitgevoerd kunnen worden. Inmiddels zijn zowel de oude Janskliniek als de v.m. Nutsspaarbank ge sloopt. 51. Stationsplein 2000-heden In 2000 werden plannen bekend gemaakt over toekomstige veranderin gen op het Stationsplein. In de ledenvergadering van zomer 2000 werden deze op een uiterst moderne wijze via visuele computerpresentatie aan de leden gepresenteerd door Menno Bakker, projectleider van de gemeente en Rex den Heijer, stedenbouwkundige. Het bestuur en de werkgroep Gebouw en Omgeving achtten de plannen zeer (te?) ambitieus, maar een reactie van Haerlem wordt in dit stadium nog niet opportuun geacht. Behalve deze bovenstaande acties, waarvoor brieven aan instanties wer den geschreven of verdere actie werd gevoerd, wordt in diverse gevallen het bestuur om advies gevraagd, welke adviezen dan mondeling of schrif telijk worden verstrekt. Voorbeelden uit de laatste jaren zijn o.a. het zwembad aan de Houtvaart, het hofje van Bakenes en de poort van het Elisabeths Gasthuis aan de Kleine Houtstraat. A.G. VAN DER STEUR

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 301