Scheepje' en 'De Korendrager' gerestaureerd, evenals de steen 'God bewaert het schip' in hetzelfde pand. De eerste steen kon in 1999 feeste lijk herplaatst worden in de gevel van het pand, voor de tweede steen wordt nog naar een passende plek in het complex gezocht. In ditzelfde jaar werd een actie gestart voor restauratie van de steen 'De Valk', aan de Bakenessergracht en verzorgde Peter van Graafeiland een serie kleine artikelen in het Haarlems Dagblad over steeds één steen met foto. Regelmatig wordt de Stichting om advies gevraagd bij restauratie van gevelstenen. Voor het jubileumjaar 2001 ontwikkelde de Stichting samen met het -301- Frans Halsmuseum plannen om een tiental stenen die in de depots van het museum liggen te restaureren en te herplaatsen, of in de panden waar zij oorspronkelijk zaten, öf in de achtermuur van het museum aan het Klein Heiligland. In 2001 zal ook de steen De Valk gerestaureerd worden. 15. Haarlem 750 Reeds vroeg is de vereniging begonnen met aandacht te vragen voor het 750-jarig bestaan van de stad Haarlem in 1995. In het jaarboek 1976 publi ceerde Jaap Temminck het idee van een 'nieuwe Allan' die in dat jaar zou moeten verschijnen: 'Naar een nieuw handboek over de Haarlemse geschiedenis'. Hij pleitte daarin voor een team van auteurs die als voor werk een aantal desiderata in kleinere monografieën zouden moeten publiceren. In een bijlage gaf hij ruim 80 leemten aan waarover eigenlijk nader onderzoek zou moeten worden gedaan. Toen hier weinig gevolg aan leek te worden gegeven, organiseerde de Historische Werkgroep Haerlem samen met de Vereniging Haerlem in 1984 een dag in Teylers Museum waar met een groot aantal deskundigen onder leiding van prof. mr. J.Th. de Smidt gebrainstormd werd over opzet, vormgeving, etc. van een nieuw boek over Haarlem en waarbij een aantal auteurs van stadsgeschiedenissen in de rest van Nederland vertel den hoe men het in die steden had aangepakt. Er ontstond een stuur groep van Bert Sliggers, Ben Speet, Peter Hammann en Paul van den Brink namens de hwh en Temminck, Van der Steur, Van Steijnen en Florence Koorn namens Haerlem. Het eerste resultaat was een uitgebreidere beredeneerde leemtenlijst met ruim 300 onderwerpen en onderwerpjes. Deze werd in 1986 gepubli ceerd. In 1988 besloot de gemeente Haarlem jaarlijks een bedrag te reser veren voor de viering in 1995, waardoor het boek voor de prijs van 75,- beschikbaar zou komen. Verder werd op voorstel van Van der Steur besloten om te kiezen voor een sociaal-culturele invalshoek voor het A.G. VAN DER STEUR

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 303