Voor Haarlemse scholieren verschenen vijf boekjes over de stadsgeschie denis. In maart 1995, aan het begin van de viering, verscheen Deugd boven geweld. Een geschiedenis van Haarlem 1245-1995, onder eindredactie van G.F. van der Ree-Scholtens, een boek van 696 pagina's, dat inderdaad slechts 75,- kostte. Er werden 4000 exemplaren gedrukt, die in 2000 alle verkocht waren. Het boek, al spoedig 'de dikke deugd' genaamd, was niet het enige wat de Vereniging Haerlem wilde bewerkstelligen ter opluiste ring van de feestelijkheden in 1995. Reeds in 1990 ontvouwde de vereniging haar plannen die behalve uit -303- het boek bestonden uit: de rehabilitatie van de Spaarne-oever met behoud van de werf Zuidam, herbouw van molen De Adriaan en het tot stand komen van het Historisch Museum Zuid-Kennemerland. In 1992 kwamen hierbij een tentoonstelling in het Frans Halsmuseum over de topografie van de stad en een onderwijsproject. Het bestuur van Haerlem stelde hiertoe een 'Werkgroep historie' in, onder leiding van het bestuurs lid Tony Lindijer. In 1993 werd de lijst met plannen nog uitgebreid met: opening van een gerestaureerde Hoofdwacht, een boek over de Hoofdwacht, een serie lezingen over de Haarlemse geschiedenis samen met de Volksuniversiteit, bordjes op huizen in Haarlem waar bekende personen gewoond hebben, een bijzondere Haerlem-prijs, een bijzonder jaarboek, een symposion over geschiedbeoefening in en van Haarlem, en de oprichting van de Stichting Haarlemse Geveltekens. Diverse van deze projecten kwamen van de grond. Zo werd er op 23 november 1995, de officiële verjaardag van het stadsrecht, in Teylers Museum door Haerlem samen met het gemeentearchief een symposion georganiseerd over het stadsrecht. Een serie van 10 lezingen bij de Volksuniversiteit in het seizoen 1994/5 werd zo'n succes dat deze in 1995 herhaald moest worden. De tentoonstelling in het Frans Halsmuseum en Teylers Museum 'De trots van Haarlem' werd een groot succes, evenals het onderwijsproject waarvoor de vijf hierboven reeds genoemde bijzon der aardige boekjes werden gemaakt. Sinds 1995 wordt ieder jaar op 23 november door de gemeente een bijeenkomst georganiseerd voor alle kinderen uit groep 8 om de verjaardag van Haarlem te vieren. 16. Werkgroep Gebouw en Omgeving Sinds 1987 bestond in Haarlem de werkgroep Bouwhistorie Haarlem, bestaande uit een groepje enthousiaste personen met interesse voor architectuur en stedenbouw. De naam werd later gewijzigd in Werkgroep Architectuur Haarlem. De groep heeft een paar uitstekende publicaties A.G. VAN DER STEUR

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 305