op haar naam staan, zoals de Architectuurgids Haarlem en Het winkel gezicht van Haarlem. Uit de activiteiten van de werkgroep is ook het abc ontstaan: het Architectuur Bouwhistorisch Centrum aan het Groot Heiligland met Piet Roos en Bart Uittenhout als initiatiefnemers. Op hun verzoek heeft de werkgroep zich in 1996 onder de naam Werkgroep Gebouw en Omgeving onder de paraplu van de Vereniging Haerlem geschaard. De voorzitter van de werkgroep, Bart Uittenhout, werd als contact persoon ook in het bestuur van Haerlem opgenomen. De taak van de -304- werkgroep was het gevraagd en ongevraagd adviseren van het bestuur en daarnaast het verzorgen van of assisteren bij publicaties op deze terrei nen. De werkgroep telt ca. 10 leden, heeft een eigen rubriek in de Nieuws brief, houdt bijeenkomsten over de ontwikkelingen in Haarlem en elders, organiseert van tijd tot tijd excursies en vervult een nuttige functie binnen de vereniging. Bart Uittenhout, die in 1998 bedankte, werd als voorzitter in 1999 opgevolgd door Nannette van Goor, die zich echter reeds in 2000 terugtrok. 17. Diversen 1976 was het laatste jaar van de Volkskundecommissie van de Vereniging Haerlem. De bestuursleden Johan Beyk en Cor Wiegel trokken zich terug. Voorzitter Tjaard W.R. de Haan wist Thom Delleman en Bert Sliggers op de leeggekomen plaatsen te krijgen, maar kort erop leek het toch zinvoller om als commissie op te gaan in de Historische Werkgroep Haerlem. Het artikel over de Sint Maarten-viering in Haarlem in het Jaarboek Haerlem 1974 was daardoor de laatste publicatie van de com missie, die in 1956 door De Haan was opgericht en die enkele belangrij ke boeken over Spaarndam, Schoten, Bennebroek en Zandvoort had opgeleverd. Het 75-jarig bestaan van Haerlem werd in 1976 gevierd, o.a. met een ontvangst door het gemeentebestuur in de Gravenzaal. Haerlem bood een oude gaper van een Haarlemse apotheek aan de stad aan - ter plaat sing in het Historisch Museum - en pleitte voor de totstandkoming van het beschermd stadsgezicht Haarlem, de aanstelling van een stadsar- cheoloog en de restauratie van het stadhuis. In de Vleeshal werd een grote tentoonstelling gehouden 'Groeten uit Haarlem, stadsgeschiedenis sinds 1900'. Als jubileumpublicatie verschenen de jeugdherinneringen van Jan P. Strijbos, Vogelvrij. Van der Steur schreef een uitvoerige geschiede nis van de Vereniging die in de jaarboeken 1976 en 1977 werd gepubli ceerd. Daartoe ordende hij ook het verenigingsarchief en maakte in 1978 Haerlem Jaarboek 2000

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 306