Monumentenzorg Haarlem Samengesteld door de medewerkers van de afdeling Bouwkunde, Monumentenzorg en Archeologie (bma), bureau Monumentenzorg. Inleiding: Margot Haasdonk; tekst onderhoud: Robert Kluft; tekst gerestaureerde panden: Hetty Wijker, Richard Rodenburg, Frans de Groot, Flip Groen; historisch onderzoek: Wil den Heijer; fotografie: -314- Jos Fielmich; eindredactie en bewerking historische gegevens: Bart Uittenhout. Inleiding Restaurerend Haarlem is een nieuwe eeuw binnengegaan. Nieuw millen nium of niet, velen zetten zich onverminderd in voor het behoud van en zorg voor onze gebouwen uit de 17de, 18de en 19de eeuw, ja soms zelfs nog uit de 14de eeuw. Boven Haarlem uit steekt de in groen gaas gehul de toren van de Oude Baaf. Het repareren en vervangen van het lood vor dert gestaag. Het in de wijde omtrek zichtbare, in gang zijnde werk maakt ons bewust dat het verleden van Haarlem ook in deze eeuw serieus geno men wordt. Dit grote werk kan symbool zijn voor al die inzet van betrok kenen bij de monumentenzorg in brede zin. Wat bijvoorbeeld te denken van de enorme inzet om te komen tot de aanwijzing van het Frederiks- park tot rijksmonument! Op de volgende bladzijden treft u een kort overzicht aan van de res tauraties die onder begeleiding van bureau Monumentenzorg in 2000 zijn afgerond. Het op foto neergelegde resultaat prikkelt u wellicht eens een wandeling te maken langs deze schitterende gebouwen. Alle restauratie inspanningen bij elkaar, wel of niet met steun van Monumentenzorg Haarlem, zorgen ervoor dat de Haarlemse identiteit behouden blijft. Maar monumentenzorg behelst meer. Door het samenkomen van vele stukjes geschiedenis in het centrum vraagt bewaking van het 'Beschermd Stadsgezicht Haarlem' extra aandacht. Bouwtechnische ingrepen aan niet-monumentale panden, die elders in de stad wél kunnen worden toe gestaan, worden dat in het Beschermd Stadsgezicht niet of slechts na een toets door de gemeente of een dergelijke ingreep past binnen de gevoeli ge, ruimtelijke omgeving. Vooral bij meer grootschalige projecten doen zich hierbij problemen voor en probeert bureau Monumentenzorg zijn kennis ten dienst te stel len. In met name het stadshart van Haarlem komen vele eeuwen tezamen

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 316