uitkomst zijn van dezelfde democratische en politieke krachten. De uit straling van Haarlem als geheel krijgt door de goede intenties van velen in samenwerkingsverband extra aandacht. 'Haarlem 2000+' zal flink wor den opgepoetst, waarin het verleden straalt! Onderhoud De zorg voor monumenten betreft niet alleen het restaureren maar ook het onderhoud daarvan. De afdeling bma verzorgt wat dat betreft het -3i6~ gemeentelijk monumentenbezit zoals bijvoorbeeld het stadhuis, de Amsterdamse poort en de toren van de Grote of St-Bavo Kerk. Dit laat ste monument wordt de laatste tijd weer steeds meer zichtbaar. Het her stel van de loodbekleding van de toren vordert gestaag. Door de toeken ning van extra subsidiegelden is het verder herstel de komende tijd af te ronden. Het Hildebrandmonument in de Haarlemmerhout blijft een onderdeel van zorg. Op de een of andere manier blijft de beeldengroep onderwerp van vandalisme. Dat was al eerder aanleiding om de originele beelden groep in kopie in de Haarlemmerhout te plaatsen en het origineel naar elders in Nederland te verplaatsen. Maar ook de kopie oefent aantrek kingskracht uit op vandalen. Onbegrijpelijk maar waar. De vernielzucht van een enkeling of een groep die het voorzien heeft op de monumenta le kunstobjecten verhindert het plezier van de Haarlemmer en de bezoe ker van de stad. Ook dit jaar werden, voor de tweede keer, twee beelden ernstig beschadigd. Uitgebreide herstelwerkzaamheden en hoge kosten daarvan waren het gevolg. Feit was, dat de beeldengroep weer eens gedeeltelijk een tijdlang aan het oog onttrokken was. Inspanningen zullen ook geleverd moeten worden om de Janskerk, waar de Archiefdienst voor Kennemerland is gevestigd, tegen verdere beschadigingen te behoeden en de recent opgelopen schade weer op een verantwoorde wijze te verhelpen. Met het slopen van de Janskliniek en de voorbereidingen voor de nieuwbouw traden plotseling ernstige scheurvormingen op in de westgevel van de Janskerk. Maatregelen zijn getroffen om verdere schade te voorkomen. Zo blijft de Haarlemse monu mentenzorg, bijna letterlijk, in beweging. Bij Molen De Stoop zijn de voorbereidingen in gang voor het herstel van de waterloop. Tevens zullen de gepotdekselde delen van de onder bouw vervangen worden. Deze delen worden door de smzk bij molen De Eenhoorn gezaagd en door leden daarvan opnieuw aangebracht. Molen De Vijfhuis is sinds augustus bij de smzk in gebruik. Als eerste is gepoogd de molen weer draaivaardig te krijgen. Op korte termijn zal een plan wor- Haerlem Jaarboek 2000

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 318