den gemaakt om het achterstallig onderhoud in een meerjarenplanning inzichtelijk te maken. Voor molen De Hommel is een schenking binnen gekomen voor het wegwerken van achterstallig onderhoud. De kunstobjecten blijven ook een grote zorg door de aanpassingen die in Haarlem gaande zijn. Zo moest het object op de Rooseveltbrug ver dwijnen in verband met de aanleg van de Zuidtangent. De Voegspijker op het Delftplein moet wijken voor het nieuwe ziekenhuis. Het beeld De Dansende Beer, aan de Belgiëlaan, is in verdrukking gekomen door de uitbreiding van het gebouw van de Vomar. De Zittende Vrouw, aan de Van Moerkerkenstraat, moest wijken voor de nieuwbouw van senioren woningen. Zo ook Femme Assisis aan het Rockertshof, vanwege de uit breiding van het verzorgingstehuis. De Zonnevechter op de Grote Markt is regelmatig doelwit van een reinigingsmiddel. Restauraties antoniestraat 30 (rijksmonument, cascoherstel) Het winkelpand verkeerde in zeer slechte staat. Onderhoud was naar alle waarschijnlijkheid al heel lang niet meer gepleegd en gebreken werden in de loop der tijd door middel van plaatmateriaal en kunststof schroten weggewerkt. Zelfs de buitenzijde van de achtergevel was voorzien van kunststof schroten. Het dak was gedekt met bitumen en verkeerde in zeer slechte staat. Door het hele pand was de houten constructie aangetast. Op diverse plaatsen werden in het houtwerk zwam en houtworm aange troffen. Balkkoppen en strijkbalken waren ingerot en kozijnen, ramen en deuren waren zonder meer slecht. Na het verwijderen van de verlaagde plafonds bleek dat de constructie die de achtergevel moest opvangen ter plaatse van de uitbouw in het geheel niet voldeed. In de voorgevel ont braken ankers en in het hele pand waren de overige ankers sterk verroest. Deze ankers hadden vaak geen houvast meer in de ingerotte balkkoppen. Het muurwerk van het pand was slecht, stenen waren verpulverd en lie ten los, voegwerk viel uit en scheuren kwamen veelvuldig voor. Kortom: het monument liep op de laatste benen en herstel was hoogstnoodzake lijk. Allereerst is de gehele constructie van het pand aangepakt. De opvang van de achtergevel is weer gezond gemaakt. Zwam en houtworm zijn behandeld. Aangetast houtwerk is verwijderd en aangeheeld. De bitumen dakbedekking is vervangen door dakpannen volgens Oud-Hollands model. Ankers zijn opnieuw aangebracht, voegwerk en slechte stenen zijn uitgehakt en vervangen. Een aantal werkzaamheden zijn door de ei- MONUMENTENZORG

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 319