'Wonen boven Winkels' is de onzelfstandige bovenwoning verbouwd tot twee zelfstandige woningen. Daarnaast zijn restauratiewerkzaamheden uitgevoerd. Het achterhuis is constructief hersteld en bij de woning op de eerste verdieping gevoegd. De balklagen, achtergevel en een deel van de kapconstructie zijn waar nodig hersteld. In een eerder stadium is een deel van het dak gerestaureerd. Bij het aanpakken van de woning is plaatma teriaal verwijderd en bleken korbelen te ontbreken en een aantal sparren aangetast. Delen van de sparren zijn waar nodig vervangen en de korbe len teruggebracht. Waar mogelijk zijn de spanten in het zicht gehouden. In de woning op de eerste verdieping zijn de balken en sleutelstukken weer in het zicht gebracht. De voorgevel was losgekomen van de zijge vels. Om de voorgevel niet aan te tasten is gekozen voor een blinde ver ankering. gedempte oude gracht in (rijksmonument, cascoherstel) Het monument, dat zo op het eerste oog niet opvalt, heeft een aardige gebruiksgeschiedenis. Dit jaar kreeg het huis een grondige opknapbeurt. Berekeningen van de constructeur toonden aan dat de dimensionering van de kapconstructie te licht was en dat een extra spant noodzakelijk was. Om die reden is besloten de hele kapconstructie inclusief gordingen volledig te vervangen, maar wel met gebruik van oude verbindingstech nieken. Het maken van de pen-en-gatverbindingen, schuine liplassen en dergelijke, werd bijzonder op prijsgesteld door de aanwezige leerling-tim merlieden, die zich naar hartelust konden uitleven. Dat een grondige opknapbeurt nodig was, bleek tijdens het vervangen van de kapconstruc tie. Bij het demonteren van de bestaande kapspanten bleek dat een van de spanten totaal geen verbinding had met de onderliggende balklaag. Deze keer was houtaantasting niet de oorzaak, maar had een vorige 'ver bouwer' waarschijnlijk niet de moeite genomen een goede verbinding tot stand te brengen. Ook bleken diverse kozijnen en ramen in slechte staat en waren ramen voorzien van ijzeren hoekstukken om het geheel bij elkaar te houden. De kozijnen konden nog gedeeltelijk gerepareerd wor den, maar de ramen moesten compleet vervangen worden. Van de voor gevel spoelde het voegwerk grotendeels uit en het metselwerk bleek ern stig door te slaan. Het voegwerk is volledig vervangen en daarna is de voorgevel geïmpregneerd. In de 17de eeuw was de Oude Gracht nog niet gedempt en vormde een boogbrug de vaste verbinding tussen de Schagchelstraat en het Groot Heiligland. Op de plek van nr. in stond in die tijd vermoedelijk een huis met een trapgevel, dat in een verkoopakte van 1668 omschreven staat als MONUMENTENZORG

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 325