Gedempte Oude Gracht m voor en na de restauratie 'een huijs op de Oude Graft bij de Schachelbrug'. De volgende eigenaren konden in het archief van de gemeente Haarlem worden achterhaald. Voor 1668 was dat Mr. Johan Everswijn. Een tijdlang was hij president schepen der stad Haarlem. Hij verkocht het huis aan dominee Abrahamius Oosterlant. In het midden van de 18de eeuw zijn, achtereen volgens, de volgende eigenaren aangetroffen: Jacob Barnaerd, Jacobus Barnaerd, Dirk van Dalen en Frederik Scheltinga. De laatste heeft ver moedelijk het huis omstreeks 1800 drastisch laten verbouwen. In een veilconditie uit 1808 is sprake van een groot, sterk en weldoor timmerd huis. Het moet een indrukwekkend huis zijn geweest waarvan vooral de indeling en uitmonstering van het interieur bewondering moe ten hebben opgewekt. Uit de veilconditie is een beeld te vormen van het interieur uit die tijd. Het huis was 'voorzien van een ruim gestucadoord voorhuis met marmeren vloer, een gang met drie kassen, ter regter zijde een spatieuse behangen en gestucadoorde zijdkamer met een schoorsteen met een marmere mantel en een kas, voorts een behangen en geplatfonneerde agterka- mer met een schoorsteen, een bedsteede met deuren en een hangkas, vervolgens doorgaande een zaaltje met een porcelein en vijftien andere kassen betimmerd, waarachter een kookkeuken met een haardstede fornuis, regen en pompwaterspompen, drie kassen, turf- kist en verdere gemakken'. Haerlem Jaarboek 2000 -324-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 326