in Renkum in Gelderland een nieuw museum op te richten, waarbij de Haarlemse collectie geleidelijk werd overgebracht naar die nieuwe loca tie (literatuur: Historische Werkgroep Haerlem, De Haarlemsche Oude Gracht, Haarlem 1983). Vermoedelijk onderging de voorgevel aan het eind van de 19de eeuw een verbouwing. Toen ontstonden mogelijk de vensters met de T-indeling, zoals die nu nog ter hoogte van de verdiepingen aanwezig zijn. In 1911 werd het huis verbouwd tot een dubbel woonhuis. De oorspronkelijke voordeur uit de bouwtijd, omstreeks 1800, werd daartoe verwijderd en -326- vervangen door een dubbele opgang. Vanaf 1895 zijn de volgende bewoners bekend. In dat jaar woont hier weduwe P.C. Burkens met haar zoon. Hij is dan nog kandidaat-notaris, maar in 1900 staat hij op dit adres als notaris vermeld. Daarna woont en werkt hier J.P. Louws, van beroep fotograaf, en daarna W.F. de Groot die aan het leger verbonden is als iste luitenant. Vervolgens is het huis in gebruik als 'Damesinstituut voor opvang van Hollandse en Duitse meis jes'. De dames Korndorffer en Tasman voeren de directie over dit insti tuut. Andere vestigingen van deze instelling waren in die tijd ook te vin den aan de Koninginneweg nr. 8, de Bloemhofstraat 1 en een pand in de Korte Poellaan. In 1918 komt aan het gebruik als instituut een eind en ontstaat nummer 111 rood. Met andere woorden: het huis werd gesplitst in een onder- en bovenwoning. Wisselend is daarna de bestemming van de begane grond. Deze is soms als woning in gebruik, dan weer als bedrijfs- of winkelruimte. Uiteindelijk houdt de begane grond de winkel bestemming, zoals nu nog het geval is. Het zou op deze plaats te ver voe ren om alle bewoners en gebruikers van het gesplitste huis te vermelden. Wie dat wil weten kan daar het adresboek van Haarlem op naslaan. Tegenwoordig is hier de horlogerie Peter Klemann gevestigd, die samen met de eigenaar van de drie boven gelegen woningen het herstel van het casco ter hand nam. gierstraat 29 (beeldbepalend pand, puiwijziging) In het kader van het project 'Wonen boven Winkels' is aan de straatzij de een zelfstandige opgang voor de bovenwoning gecreëerd. Hiervoor is in de nieuwe pui een aparte toegang voor de winkel en bovenwoning opgenomen. Haerlem Jaarboek 2000

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 328