voorhoven een doorgaande werkzolder en hoger een vliering, agter- boven een comptoirtje, verder een kamer met een bedstede en twee kassen waarbij nog een ruime agterkamer met bedstede en kas, hoger een lugtig kleerzolder en vliering, onder dit huis een grote wijn en provisiekelder'. Van de bewoners is het volgende bekend. Vanaf ongeveer 1865 woonde en werkte in dit huis J. Sanders. Hij was beëdigd klerk en verbonden aan het Kantoor der Hypotheken in de stad. Zijn vrouw had als beroep dames-kledermaakster en staat vermeld als winkelierster. Tot aan 1885 -329- staat op dit adres J. Sanders als winkelier vermeld. Vermoedelijk liepen de zaken in de confectie goed en ruilde hij zijn beroep als klerk in voor dat van ondernemer. Vanaf 1885 is hier de winkel in manufacturen en modeartikelen van P.P. Rietvort gevestigd. Vanaf 1895 wordt hij vermeld als winkelier in pas sementen. Hij is een bekende in het Haarlemse. In een uitgave van de Hollandse Steden (1928) wordt uitvoerig aandacht besteed aan deze Haarlemse ondernemer. Zo blijkt P.P. Rietvort zich al vanaf 1885 te heb ben toegelegd op de vervaardiging van kerkgewaden en kerksieraden. Het ging hem voor de wind, zeker in de tijd dat de katholieke Kerk een geweldige opleving doormaakte. De winkel aan de Gierstraat ontwikkel de zich tot een bloeiend bedrijf of, zoals in de uitgave van Hollandse Steden vermeld staat, tot de 'wijdvermaarde ateliers en magazijnen waar niet voldoende kan worden vervaardigd om aan de vraag te voldoen'. De winkel in kerkgewaden en kerksieraden is dan inmiddels al geruime tijd gevestigd aan de Kruisweg 69, op de hoek met de Nieuwe Gracht. In de Gierstraat nummer 44 zette P.P. Rietvort evenwel de winkel in modearti kelen gewoon voort, zoals uit de adresboeken van Haarlem blijkt. Voor de Tweede Wereldoorlog komen we op dit adres een tweede bekende Haarlemse ondernemersnaam tegen: Samson (tegenwoordig gevestigd in de belendende winkelpanden). jansstraat 63a (rijksmonument, cascoherstel) Het hoekpand maakt deel uit van een rij met drie zeer karakteristieke, van oorsprong lyde-eeuwse, trapgevels. De gevelstenen in de borstwering, ter hoogte van de eerste verdieping, geven het aanzicht een bijzondere uitstraling. Het voormalige woonhuis was jarenlang zeer slecht onder houden. De nieuwe eigenaar maakte een herstelplan voor het letterlijk uit z'n voegen gezakte pand. Door verregaande aantasting van de balklagen dreigde de samenhang in het metselwerk grotendeels te verdwijnen. MONUMENTENZORG

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 331