dekking, de houten geveldelen, de vloerbalken en de vloerdelen gedeel telijk hersteld en vernieuwd. Verder zijn het elektra en de verwarming aangepast aan de eisen van de huidige tijd, zodat de theekoepel weer voor diverse doeleinden gebruikt kan worden, wat natuurlijk uniek is op deze schitterende locatie. Met het herstel van de koepel kwam de vraag naar boven of deze oor spronkelijk tot de buitenplaats Spaarnhout behoorde en dus op de oor spronkelijke plaats staat of van elders is overgebracht. De geschiedenis van de koepel is echter moeilijk te achterhalen. Hoewel de koepel op het terrein staat van het huidige Spaarnhout is het niet zeker of het een res- -333- tant is van de oudere buitenplaats Spaarnhout. In het boek over de Haarlemmerhout Haarlemmerhout 400 jaar 'mooier is de wereld ner gens', Haarlem 1984) wordt uitvoerig over de geschiedenis van dit land goed geschreven, maar over de koepel zelf wordt met geen woord gerept. Bekend is uit kadastraal onderzoek dat de buitenplaats Spaarnhout onge veer op de plaats van de huidige koepel een haventje had met een bij horend schuitenhuis. Dat blijkt onder andere uit de kadastrale situatie van 1858, toen de buitenplaats nog op het grondgebied van Heemstede stond. Uit het onderzoek blijkt verder nergens dat de oude buitenplaats Spaarnhout ook over een koepel beschikte. Waar komt deze dan van daan? De geschiedenis van Spaarnhout is verweven met die van het zuidelijk aangrenzende Oosterhout. Deze buitenplaats was zeer uitgestrekt en werd omstreeks 1720 opgekocht door de toenmalige eigenaar van Spaarn hout en aan zijn bezit toegevoegd. Korte tijd later, in 1734, werd de bui tenplaats Oosterhout weer van de hand gedaan, maar met minder grond dan voorheen. Dit verkleinde Oosterhout blijkt uit de gegevens van die tijd te beschikken over een schuitenhuis en een koepel. Deze zou in de tussenliggende periode gebouwd moeten zijn. De buitenplaats Ooster hout leidt dan weer een zelfstandig bestaan totdat de Amsterdammer R.A.M. Grippeling de buitenplaats in 1899 koopt. Al snel doet hij een groot deel van de hand met de bedoeling daarop villa's te stichten. Hij geeft de bekende tuinarchitect L.A. Springer opdracht de plannen daar toe te ontwerpen: het huidige stadsdeel Oosterhout. In 1923 verkoopt Grippeling de sterk verkleinde buitenplaats Oosterhout aan de nv Paul Cassirer. Hij houdt daarbij echter een stukje grond van Oosterhout in bezit met de bedoeling daarop een villa voor zichzelf te bouwen. Op dit stukje grond staat de koepel. Grippeling bepaalde bij de verkoop dat deze koepel binnen een termijn van zes weken op kosten van de koper zou worden afgebroken. Kennelijk stelde Grippeling het bezit van deze koe pel niet langer op prijs in combinatie met zijn nieuw te bouwen villa. MONUMENTENZORG

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 335