Koningstraat 58 voor en na de restauratie Opmerkelijk is dat bij de verkoop werd bepaald dat de grond schoon moest worden opgeleverd. Het lijkt erop dat we hier met één van de eer ste voorbeelden van milieubeheer in Haarlem te maken hebben. Grippe- ling besluit evenwel niet lang daarna, in 1926, het resterende stuk grond weer van de hand te doen en van de bouw van een villa af te zien. Nu gaat het erom of de koepel van Oosterhout inderdaad is afgebroken. Uit de kadastrale legger uit 1923 blijkt dat deze koepel is afgebroken en het stuk grond staat daarna vermeld als tuin. Wat nu? In 1927 vond de annexatie van gronden van de gemeente Heemstede door Haarlem plaats. De buitenplaatsen Spaarnhout en Oosterhout kwa men daardoor terecht op gemeentegrond van Haarlem. De buitenplaats Spaarnhout ging in dat jaar over in bezit van de Stichting Spaar en Hout met de bedoeling daar een Doopsgezind bejaardenhuis te bouwen. Rondom 1930 werd dat plan gerealiseerd, het huidige Spaarnhout. We gaan naar 1947. Toen verkocht de nv Paul Cassirer een strook grond, ge legen tussen de buitenplaatsen Spaarnhout en Oosterhout, waarop nu de koepel staat. Het vermoeden bestaat dat de nv Paul Cassirer in 1923 de koepel wel heeft afgebroken maar deze weer heeft opgebouwd op de strook grond, waar deze nu nog altijd te vinden is. Een actie die, achter af gezien, niet nodig was geweest omdat Grippeling een paar jaar later alsnog afstand deed van het stukje grond, en daarmee van de oorspron kelijke plaats van de koepel. Het is niet duidelijk of de koepel in de hui- Haerlem Jaarboek 2000 -334-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 336