Het is niet alleen binnen de familie dat dit boek van ruim noo pagina's werd gewaardeerd. Het is nog steeds een van de belangrijkste uitgevers biografieën in ons land en dankzij de royale citaten uit de corresponden tie tussen Kruseman en zijn auteurs en vrienden is het tevens een belang rijke bronnenpublicatie voor het Nederlandse boekbedrijf in de jaren 1840-1880. Naast die detaillering wist Enschedé in de laatste 35 pagina's van zijn boek nog een knap samenvattend overzicht van Krusemans leven en werk te geven. Naar aanleiding van dit boek werd J.W. Enschedé in 1915 benoemd tot erelid van de Vereeniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels. De familieoverlevering wil dat Enschedé tijdens het werk aan dit pro ject sterk onder de indruk kwam van Kruseman's kleindochter Maria Anna Nieuwenhuijzen Kruseman (1874-1962), en dat het bijna tot een verloving of huwelijk kwam. Edzard Enschedé vertelde mij dat het standsverschil tussen de families Enschedé en Kruseman de oorzaak was van het niet doorgaan van het huwelijk. Zowel bij de huidige familiele den Enschedé als bij de familie Nieuwenhuijzen Kruseman wordt dit betwijfeld. 'Tante Miek' vertelde in de jaren vijftig aan haar familie dat zij zelf het voorgenomen huwelijk op het allerlaatste moment had afgebla zen, omdat zij zich bekneld voelde door het 'overheersende en moeilijke karakter' van Jan Willem en omdat hij niet van reizen hield») Dit lijkt veel meer waarschijnlijk. Dat het niet uitsluitend een Enschedé-overleve- ring was bleek mij bij navraag bij een neef van mejuffrouw Nieuwenhuijzen Kruseman, Eduard Nieuwenhuijzen Kruseman. Deze wist van de relatie tussen 'tante Miek' en J.W. Enschedé, vertelde mij dat er zelfs damast was geweven met beider initialen en toonde mij een lak- stempel met de letters 'ENK' afkomstig van zijn tante. De letters stonden voor 'Enschedé-Nieuwenhuijzen Kruseman' en Jan Willem zou de stem pel hebben laten maken met het oog op zijn voorgenomen huwelijk! Tante Miek zou ongehuwd blijven. Zij was een grote, rijzige vrouw van Afdruk van het lakstempel met de letters ENK, bedoeld voor het huwelijk tussen J.W. Enschedé en Maria Anna Nieuwenhuijzen Kruseman, een huwelijk dat op het laat ste moment niet doorging, (stempel eigendom van E. Nieuwenhuijzen Kruseman) A.G. VAN DER STEUR

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 33