coop) behoort niet tot ons werkterrein, tenzij deze functies afbreuk doen aan monumenten of aan het stadsgezicht. Aan twee van de drie van onze hoofdbezwaren tegen De Appelaar is tegemoet gekomen: de hoogte van het complex en de gesloten gevelwand aan de Damstraat. Een element van discussie was nog de inrit van de parkeergarage aan de Damstraat, maar met enig vertrouwen wordt, in samenspraak met de Bond Heem schut, het uiteindelijke ontwerp afgewacht. De kwaliteit hiervan zal beslissend zijn voor onze opstelling. Ons favoriete bouwplan voor de oude Mariastichting heeft het uitein delijk gewonnen. Of onze briefwisseling daartoe heeft bijgedragen is las- -345_ tig vast te stellen. Nog beter ware het geweest de hoogbouwflat te slopen, maar ook hier is het haalbare - ook in financieel opzicht - soms beslis send voor de (on)mogelijkheden. De Vereniging Haerlem heeft, terugblikkend aan de vooravond van het eeuwfeest, een behoorlijke staat van dienst opgebouwd, maar de reali teit gebiedt ook te zeggen dat wij niet elke wedstrijd winnend (kunnen) afsluiten. Het is ook een spel, dat de ene keer uitkomt op een compromis en de andere keer moet worden beantwoord met een harde actie. Het is een kwestie van strategie, timing, prioriteiten en tact, soms ook werken achter de schermen. Een groot punt van zorg is de voortgaande verloedering van de stad: rommelige en slecht onderhouden bestrating, een chaos aan straatmeu- bilair, een toenemende vervuiling, schreeuwende reclame en verminkte gevels. Het is pure kapitaalvernietiging met zo'n karakteristieke en waar devolle binnenstad. Al jaren wordt keer op keer beterschap beloofd, maar wie gelooft daar nog in? Plannen genoeg, maar daden? Overigens moe ten de inwoners van onze stad ook de hand in eigen boezem steken, want het gedrag van mensen is soms verbijsterend. Nog een punt van grote zorg: een overheid die het niet zo nauw neemt met de eigen regels. Het niet - als gevolg van een referendum - kunnen volbouwen van het westelijk tuinbouwgebied, leidt niet tot een loyale opstelling van de gemeente en tot de vereiste bescherming van deze waar devolle open ruimte. De gemeente treedt niet op tegen illegale activitei ten, waarschijnlijk omdat verloedering in het straatje van de gemeente past. Regels en de naleving ervan zijn een hoogst actueel onderwerp voor overheden. Een overheid die de regels niet afdwingt, dwingt geen respect af. Op de valreep van 2000 is de uitwerking van de Raaksplannen in een heftige discussie terecht gekomen. Zie voor de mening van het bestuur de eerste nieuwsbrief van 2001. VERENIGING HAERLEM

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 347